همه چیز در مورد لاپراسکوپی و تجهیزات پزشکی مرتبط | مپسا|مجله اینترنتی مهندسی پزشکی و سلامت
» آشنایی با تجهیزات پزشکی » همه چیز در مورد لاپراسکوپی و تجهیزات پزشکی مرتبط

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۱۶ - ۷:۴۵

همه چیز در مورد لاپراسکوپی و تجهیزات پزشکی مرتبط

لاپاراسکوپی یا پهلوبینینوعی تکنیک برای درون‌بینی شکم (حفره صفاق) و لگن است. اغلب لاپاراسکوپی اقدامی تشخیصی است ولی گاه می‌تواند درمانی نیز باشد

لاپاراسکوپی یا پهلوبینی(به انگلیسی: Laparoscopy) نوعی تکنیک برای درون‌بینی شکم (حفره صفاق) و لگن است. اغلب لاپاراسکوپی اقدامی تشخیصی است ولی گاه می‌تواند درمانی نیز باشد مانند آپاندکتومی به روش لاپاراسکوپی یا کوله‌سیستکتومی لاپاراسکوپیک. این تکنیک‌ها در سالهای اخیر به دلیل کاهش زمان بستری بیمار در بیمارستان، کاهش درد و کوچکی برش و جوشگاه عمل مورد استقبال قرار گرفته‌اند. در این روش دکتر داخل شکم را کمک یک لوله دوربین دار (بدون بازکردن شکم) مشاهده می‌کند. این لوله از طریق ایجاد یک سوراخ بسیار کوچک در ناف تحت بیهوشی عمومی وارد می‌شود. لاپاراسکوپی می‌تواند سایر علل درد قاعدگی مثل آندومتریوز یا چسبندگی‌های لگنی یا فیبروم‌ها یا کیست تخمدان و حتی حاملگی خارج رحمی را تشخیص داده و در بعضی موارد درمان کند. در این بخش تجهیزات پزشکی از وب سایت دانشجویان مهندسی پزشکی به بررسی لاپراسکوپی،هیستروسکوپی،تجهیزات و ابزار های این عمل می پردازیم.

هیستروسکوپی چیست؟

هيستروسكوپی نوعی عمل جراحی است كه طی آن يك تلسکوپ (ابزار میله‌ای شکل که در انتهای آن یک دوربین قرار دارد) وارد رحم شده و حفره داخلی رحم به ‌وسيله آن بررسی می‌شود. با این روش می‌توان شرايط غيرطبيعی رحم را تشخيص داد با دانشجویان مهندسی پزشکی در ادامه همراه باشید محلی های تشخیص عبارت است از:

 • ميوم‌های زيرمخاطی (داخل رحم‌)
 • چسبندگی ديواره‌های رحم به هم‌
 • پوليپ‌
 • وجود ديواره داخل رحمی
 • ناهنجاریهای مادرزادی رحم‌

Hystroscopy1 - همه چیز در مورد لاپراسکوپی و تجهیزات پزشکی مرتبط

بدین ترتیب می‌توان گفت هیستروسکوپی یک روش تشخیصی- درمانی است که در بیماری‌های زنان و نازایی کاربرد دارد.

در چه مواردی هیستروسکوپی انجام می‌شود ؟

درموارد زیر ممکن است پزشک انجام این عمل را توصیه نماید:

 • خونریزی غیر طبیعی (خون‌ریزی‌های شدید و یا طولانی رحم، خون‌ریزی‌های بین دو پریود و خون‌ریزی پس از یائسگی)
 • پریودهای نامنظم
 • دردهای شدید رحمی
 • سقط مکرر جنین
 • درمان ناباروری
 • برداشتن پولیپ‌های رحمی و انواعی از فیبروم‌ها

در موارد ناباروری، هیستروسکوپی جهت یافتن علت ناباروری و برطرف کردن چسبندگی‌های رحمی کاربرد دارد. سپتوم یا دیواره داخل رحمی، عامل مهمی در ایجاد سقط مکرر در بسیاری از بیماران می‌باشد که توسط هیستروسکوپی قابل تشخیص و درمان است.

عمل هیستروسکوپی چگونه انجام می‌شود؟

عمل هیستروسکوپی یک جراحی کوچک است که تحت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی سبک صورت می‌گیرد. اولين قدم در هيستروسكوپی باز كردن دهانه رحم به كمك يك ‌سری وسايل گشادكننده است‌. پس از باز شدن مجرای دهانه رحم‌، هيستروسكوپ را كه به‌صورت يك تلسكوپ کوچک مجهز به فیبر نوری است از دهانه رحم‌ عبور داده و در قسمت تحتانی رحم قرار می‌دهند. سپس يك مايع شفاف (‌مانند سرم فیزیولوژیک، هيسكون يا گليسين) یا گاز دی اکسید کربن را به كمك وسيله ‌مخصوص به داخل رحم وارد می‌کنند.

اين مايع يا گاز، حفره رحم را متسع كرده‌، خون و ذرات اضافی را دور كرده و اين امكان را برای پزشک فراهم مي‌آورد تا مستقيماً ساختمان داخلی رحم را مشاهده نمايد. به اين ترتيب، پزشک معالج می‌توانند تشخيص خود را قطعي نمايد، نمونه‌های مورد نظر خود را بگيرد و روش‌های درمانی مورد نياز بيمار را اعمال کند و انواع گوناگون جراحی‌ها را انجام دهد. بنابراین هيستروسکوپی، هم به عنوان روش تشخيصی و هم درمانی به کار می‌رود.

مزایای انجام عمل هیستروسکوپی چیست؟

يكي از عمده‌ترين فوايد هیستروسكوپی علاوه بر تشخيص دقيق ‌بيماری اين است كه می‌توان در همان زمان به كمك عمل هیستروسکوپی درمانی، آن ضايعه را ترميم و اصلاح نمود.

لاپراسکوپی چیست؟

لاپاراسكوپی يكی از روش‌های جراحی است كه طی آن پزشک می‌تواند از طريق يک برش كوچک در زير ناف‌، تلسكوپ مخصوص(میله باریک که در انتهای آن دوربین قرار دارد) را وارد شكم كرده و اعضای لگنی را مشاهده نمايد. در روش‌های درمان ناباروری، با کمک لاپاراسكوپی می‌توان علل مختلفی مانند اندومتریوز (وجود تکه‌های کوچکی از بافت اندومتر یا لایه‌ی داخلی رحم در خارج از رحم مانند تخمدان‌ها، لوله‌های رحمی و محوطه شکم که می‌تواند باعث درد، چسبندگی و نازایی شود)، فیبروم رحمی     (توده‌هایی غیر طبیعی از بافت عضلانی نرم که در دیواره رحم رشد می‌کنند) اختلالات ساختمانی، کیست‌های تخمدانی، چسبندگی‌ها و حاملگی خارج از رحم كه موجب نازايي مي‌گردند را شناسايی کرد. اگر مشکلی وجود داشته باشد این امکان برای پزشک وجود خواهد داشت که ضمن انجام این روش اصلاح لازم را نیز به عمل آورد، بنابراین لاپاروسکوپی ممکن است با دو هدف تشخیصی و درمانی به‌کار رود.

بعضی از اختلالاتی که در طی لاپاراسکوپی درمانی می‌توانند اصلاح شوند برداشتن چسبندگی از اطراف تخمدان‌ها و لوله‌ها، باز کردن لوله‌های  بسته، برداشتن کیست‌های تخمدانی و درمان حاملگی خارج از رحم می‌باشد. اندومتریوز خارج از رحم، تخمدان‌ها و پریتوان (پرده نازک و شفافی است که محوطه شکم و لگن را می‌پوشاند) و در بعضی موارد فیبروم رحمی نیز می‌تواند در طی لاپاراسکوپی برداشته شود.

مواردی که نیاز به عمل لاپاراسکوپی است؟

 • زخم یا تومور در تخمدان: (وجود کیست در تخمدان)

تخمدان ممکن است در نتیجه تومور یا مایع بزرگ شود.  پزشک با بررسی توسط لنز می تواند تفاوت بین این دو را دریابد.  پزشک یک نمونه از تومور می گیرد، تا بررسی کند که آیا تومور بدخیم یا خوش خیم است و می تواند این تومور را بدون ایجاد شکاف در شکم بر دارد . مهارت و تجربه پزشک در این جراحی  باید بسیار بالا باشد، زیرا نگه داشتن بخش کوچکی از آن ممکن است نیاز به جراحی بیشتری داشته باشد.

 • حذف یا برداشتن بافت های اضافی:

بافت های اضافی رحم، یک تومور خوش خیم است که در عضله دیوار رحم تشکیل شده است. ۲۰٪ یا بیشترخانم های بالای سن “35” سال با این عارضه مواجه اند. و با درد در شکم و لگن همراه با افزایش سیکل قاعدگی به طور قابل توجهی رخ می دهد . بافت های اضافی در دوران حاملگی باعث زایمان زودرس در خانم ها می شود.

 • چسبندگی رحم در حالت ناباروری:

چسبندگی رحمی، معمولا به جراحی های شکمی قبلی و یا عفونت در اندام های لگن رخ می دهد. از طریق روش لاپاروسکوپی، چسبندگی با قیچی خاصی برداشته می شود و احتمال بازگشت عوارض بسیار ضعیف است و یا احتمال عود آن پس از خارج شدن از طریق شکم بسیار کمتراست.

 • غربالگری لوله های فالوپی در ناباروری: (لوله های فالوپیک که توسط لاپاروسکوپی باز می شوند(

پزشک لوله های فالوپ را با تزریق یک مایع آبی رنگ از طریق واژن و دهانه رحم بررسی می کند. اگر لوله های فالوپ سالم باشند، مایع در حفره ظاهر می شود. اگر بسته باشد، لوله به طور هم زمان با لاپاروسکوپ باز می شود و برای این عمل ازابزارهای مناسب  آن استفاده می کند.

 • جراحی لوله فالوپ برای اصلاح ناباروری

اندومتریوز:  به بافت های رحمی که خارج از رحم ، داخل لگن، شکم، تخمدان ، روده و…اتفاق می افتد، اطلاق می شود . این بیماری اغلب با تخمدان هایی که حاوی کیست های شکلاتی است و باعث چسبندگی رحم می شود، ظاهر می شود.

این عارضه علائمی را شامل  می شود، از جمله: درد های مکرر زیر شکمی، به خصوص در دوره سیکل قاعدگی، درد دراواسط سیکل قاعدگی که نشانه چسبندگی در شکم است، درد در هنگام مقاربت های جنسی، درد در تومورها، درد بعد از دفع، چنانچه غشاء در مایع و در قسمت واژن و داخلی مثانه یافت شود. علاوه بر علائم تشخیصی از قبیل ضعف حوضچه ها، افزایش هورمون شیردهی ، افزایش پروستاگلاندین وجود دارد.  تشخیص معمولا از طریق لاپاروسکوپی انجام می شود و اگر چسبندگی در طی روند لاپاروسکوپی رخ دهد،به راحتی می توان آن را رفع کرد.

 • خونریزی های داخلی:

هنگامی که تجمع خون در حفره شکم ایجاد می شود و منبع آن نامشخص باشد با عمل لاپاراسکوپی اقدام به شناسایی و درمان آن خونریزی صورت می گیرد.

 • بیماری تخمدان پلی کیستیک:

وقوع این عارضه نادر است و از هر پنج خانم ، یکی به آن مبتلا می شود. که  نوعی نقص در فعالیت هورمون تخمدان است. این عارضه توسط متخصص اولتراسوند تشخیص داده می شود. این بیماری را می توان با مصرف برخی از داروها درمان کرد. در صورت نارضایتی درمانی، با استفاده از عمل لاپاراسکوپی درمان می شود. عمل لاپاراسکوپی، با استفاده از حفره های کوچک در تخمدان ها، پرتوهای لیزر صورت می گیرد. این فرآیند حفاری چندگانه نیزنامیده می شود.

 • التهاب مزمن رحم:

در این روش التهاب لوله های فالوپی تشخیص داده می شود و مرکز یا منبع التهاب در مواردی که علت درد شناخته شده نباشد، عمل لاپاراسکوپی را انجام می دهند. ممکن است نمونه ای از آن ها را گرفته و معاینه باکتریایی انجام شود.

 • به منظور دستیابی به تخمدان:

این عمل با روش IVF انجام می شود و تخمک ها با تخمدان جمع آوری می شوند.

 • پیوند باکتریایی لوله(واکسیناسیون)

لوله های فالوپ با لاپاراسکوپی از طریق یک حلقه یا فورسپس (تیغه ابزار)یا یک کیسه بسته می شوند. این مانع از رسیدن اسپرم به تخمک ها و واکسیناسیون آن ها می شود، بنابراین از حاملگی جلوگیری می شود.

 • درد در هنگام سیکل قاعدگی
 • تشخیص و درمان برخی از انواع ناهنجاری های رحمی
 • افتادگی واژن
 • ادرار کردن غیر ارادی
 • برداشتن برخی از غدد لنفاوی از لگن
 • هیسترکتومی یا برداشتن رحم
 • درمان حاملگی های خارج از رحم
 • رفع تنگی حالب و کلیه ها
 • رفع سرطان پروستات
 • جراحی واریکوسل در آقایان(یکی از علت ناباروری آقایان، وجود واریکوسل است)
 • درمان سرطان بیضه

چه زمانی لاپاراسکوپی انجام می‌شود؟

برای تکمیل بررسی علل ناباروری در زن، در اغلب موارد لاپاراسكوپی تشخيصی صورت می‌گیرد. به‌طوركلی، اين عمل را پس‌ از بررسی‌ ديگر علل ناباروری انجام می‌دهند. امّا اگر درد يا مشكلات ‌ديگری مثل سابقه يک عمل جراحی وجود داشته باشد بايستی ‌لاپاراسكوپی را حتی قبل از ديگر اقدامات تشخيصی ناباروری انجام داد.

عمل لاپاراسکوپی چگونه انجام می‌شود؟

عمل لاپاراسکوپی یک جراحی کوچک است که تحت بیهوشی عمومی صورت می‌گیرد بنابراین باید در یک بیمارستان یا مرکز جراحی انجام شود. ضمن بیهوشی پزشک با استفاده از یک سوزن مخصوص مقداری گاز دی‌اکسید کربن يا اكسيدنيترو يا هوا را به داخل شكم وارد می‌کنند. اين گاز باعث ايجاد یک فضای كافی در زير جدار شكم و همچنين بالا راندن روده‌ها شده و امكان مشاهده راحت‌تر اعضای تناسلی و لگن را فراهم می‌آورد. بعد از تزریق گاز، سوزن خارج می‌شود. يک وسيله مخصوص به نام لاپاراسکوپ (دوربین مينياتوری که به شكل لوله ‌باريكی است) از طريق يک برش كوچک زير ناف وارد شكم می‌گردد و با ایجاد برش نازک دیگری در زیر شکم، پزشک وسیله باریک دیگری را وارد می‌کند تا بوسیله آن اندام‌های داخل شکم را بلند کرده و پشت و اطراف آن را مورد بررسی قرار دهد. طول این برش‌ها بین 5/0 تا 5/1 سانتی متر می‌باشد. همچنین همزمان یک ماده حاجب از طریق دهانه رحم به‌ داخل رحم و لوله‌ها تزریق می‌شود تا باز بودن یا انسداد لوله‌های رحمی تشخیص داده شود.

اگر پزشک در حین لاپاراسکوپی مشکلی را مشاهده کند با استفاده از یک وسیله جراحی مخصوص (که از طریق برش کوچک دیگری در زیر شکم، وارد حفره لگن می‌شود) می‌تواند در همان زمان آن را اصلاح نماید.

مزایای انجام عمل لاپاراسکوپی چیست؟

يكي از عمده‌ترين فوايد لاپاراسكوپی علاوه بر تشخيص دقيق ‌بيماری اين است كه مي‌توان در همان زمان آن ضايعه را ترميم و اصلاح نمود. در اغلب موارد لاپاراسكوپی ‌اين اطمينان را به زن می‌دهد كه او سالم است و از شانس خوبی برای باردار شدن برخوردار است‌. در مقايسه با عمل جراحی باز اين روش دارای مزايای بسيار است، به عنوان مثال کاهش درد، کاهش زمان بهبودی، کاهش چسبندگی، صرفه جویی در هزینه، کاهش خونریزی و احتمال عفونت و کاهش زمان بیهوشی به علت مدت زمان کوتاه‌تر انجام عمل.

 

laparoscopy2 - همه چیز در مورد لاپراسکوپی و تجهیزات پزشکی مرتبط

 

چه افرادی عمل لاپاراسکوپی را نباید انجام دهند؟

عمل لاپاراسکوپی در داخل شکم با گاز انجام می شود، بیمار باید قبل از این روش شرایط لازم این

عمل را داشته باشند و اقدامات و آزمایش هایی انجام داده باشد که ضرری برای بدنش نداشته باشد.

در کل بیمارانی که از نظر قلبی و ریوی مشکل شدیدی دارند، نباید از این روش برای رفع بیماری

استفاده نمایند، زیرا برقلب و ریه بیماراثرمنفی می گذارد. گاهی اوقات متخصصان بیهوشی نیزاین

روش را برای بیمار منع می کنند.

دستورالعمل قبل و بعد از عمل جراحی لاپاروسکوپی

 • بیمار باید ازخوردن و نوشیدن از اواخر شب قبل از عمل اجتناب نماید.(بیمار باید ۸ ساعت ناشتا باشد)
 • داشتن یک رژیم غذایی استاندارد
 • بیمار باید بعد از عمل لاپاراسکوپی غذای سبک و آبکی مصرف نماید.
 • بیمار باید۲۴ ساعت بعد از عمل لاپاراسکوپی کمی فعالیت داشته باشد و راه برود.
 • ۴۸ ساعت بعد از عمل لاپاراسکوپی بیمار می تواند استحمام داشته باشد و پانسمان خود را درصورتی جذبی نیست بردارد.
 • تورم و کبودی حاصل از عمل لاپاراسکوپی یک امری طبیعی است و کم کم رفع می شود.
 • یک هفته بعد از عمل لاپاراسکوپی امکان بروز خونریزی وجود دارد که جای نگرانی نیست.
 • وجود درد در قفسه سینه و شکم به علت وارد کردن گاز در حین عمل وجود دارد، که برای رفع این درد پزشک متخصص برای بیمار مسکن های ضد درد تجویز می نماید و بیمار باید طبق دستورالعمل مصرف نماید.
 • به علت استفاده از محلول حاجب درطی عمل لاپاراسکوپی ، امکان تغییر رنگ ادرار به رنگ سبزوجود دارد، که جای هیچ گونه نگرانی نیست.
 • بیمار بعد از انجام عمل لاپاراسکوپی ۲۴ ساعت بعد از بیمارستان مرخص می شود و باید در منزل استراحت نماید.
 • احتمال ایجاد عفونت و زخم بعد از عمل لاپاراسکوپی بسیار کم است، اما در صورت مشاهده حتما باید به پزشک متخصص اطلاع دهد.
 • زمانی بیمار از بیمارستان مرخص می شود که باید توانایی ادرار کردن را بدون نیاز به سوند داشته باشد.
 • دوران بهبودی بعد از عمل لاپاراسکوپی به نوع جراحی که بیمار انجام داده است، بستگی دارد.
 • امکان ایجاد زخم روی ناف بسیار کم است، اما در صورت مشاهده، بیمار باید با بتادین آن راضدعفونی کند، تا دچار بیمارهای عفونی و میکروبی نشود.
 • در صورت وجود زخم روی ناف به بیمار آنتی بیوتیک تجویز می نمایند.
 • بیمار باید از نوشیدنی های گازدار وانواع نوشابه ها به مدت ۴۸ ساعت خوداری نماید.
 • به علت وارد کردن گاز به شکم بیمار، ایجاد نفخ شکم بعد از عمل لاپاراسکوپی امری طبیعی است.
 • بیمار در صورت مصرف آسپرین ،باید آن را پنج روز قبل از عمل لاپاراسکوپی متوقف کند.
 • بیمار باید قبل از انجام جراحی استحمام نماید و ناحیه مد نظررا تمیزنماید.
 • بیمار باید قبل از جراحی دو ساعت زودتر به بیمارستان مراجعه نماید تا اقدامات اولیه ورود به بیمارستان را انجام دهد.
 • بیمار باید قبل از جراحی ناخن هایش را در صورت بلند بودن، کوتاه نماید.
 • چنانچه خانم ها روی ناخن هایشان لاک دارند باید در رفع آن قبل از جراحی اقدام نمایند.
 • کادر پرستاری به بیمار یک آنتی بیوتیک را به عنوان حفاظت در برابر التهاب می دهند، که
 • بیمار باید آن را قبل انجام عمل لاپاراسکوپی مصرف نماید.
 • کادر پزشکی در صورت نیاز به استفاده از کاتتر در مثانه حتما باید آن را استرلیزه نمایند.
 • چنانچه بیمارهر نوع دارویی آلرژیک دارد، باید به کادرپرستاری و پزشک متخصص اطلاع دهد.

اقدامات بعد از انجام عمل لاپاراسکوپی که باید در منزل انجام دهد، عبارتند از:

 • بیمار باید بعد از مراجعه از بیمارستان ، میزان مایعاتی که روزانه مصرف می نماید را افزایش دهد.
 • بیمار باید یک هفته غذای سبک و زود هضم مصرف نماید.
 • اجتناب از نشستن در حمام داغ،به مدت یک هفته و ناحیه جراحی شده را باید خشک و تمیزنگه دارد.
 • مصرف نکردن آسپرین و ویتامین E به مدت پنج روز، بعد از عمل لاپاراسکوپی الزامی است.
 • بیمار باید داروهای تجویز شده توسط پزشک متخصص را طبق دستورالعمل گفته شده، مصرف نماید.

انجام این عمل ممکن است چه عوارضی داشته باشد؟

پس از عمل، بيمار بايستی ۲ تا ۴ ساعت استراحت كند تا اثرات داروهای بيهوشی خنثی گردد. بيمار مي‌تواند همان روز مرخص شده و به ‌منزل برود و 2 تا 3 روز بعد هم كارهای معمول خود را از سر گيرد. همچنین بیمار می‌تواند فعاليت‌ جنسی را پس از يك هفته و يا بسته به نظر و توصيه پزشک ‌خود شروع نمايد. ممكن است بيمار پس از عمل احساس ناراحتی مختصری داشته‌ باشد.

اين موارد شامل‌:

 • تهوع خفيف به علت استفاده از داروها يا روش جراحی
 • درد شانه و گردن به علت وجود گاز داخل شكم‌
 • درد محل عبور وسايل از جدار شكم‌
 • احساس گرفتگی گلو و خشونت صدا در مواردی كه از لوله تنفسی در هنگام بيهوشی عمومی استفاده شده است‌
 • دردهای شكمی مثل دردهای دوران قاعدگي‌
 • ترشحاتی مثل خون قاعدگی برای يک يا دو روز
 • درد عضلانی بيشتر اين علایم خفيف در عرض يک يا دو روز از بين مي‌روند.

لاپاراسكوپی خطرات كمی را بدنبال دارد. بروزعوارض در زنان جوانی كه از سلامت كافی برخوردارهستند و تحت عمل لاپاراسكوپی قرار مي‌گيرند نادر بوده و معمولاً در 3 مورد به ازای هر 1000 عمل جراحي روی مي‌دهد. اين عوارض شامل آسيب به ‌اعضای داخل شكم مثل روده‌، رگ خونی يا مثانه است‌. بيشترعوارض هم در هنگام ورود لاپاراسكوپ از طريق ناف اتفاق می‌افتد.

درصورت بروز چنين حوادثی در ضمن عمل‌، پزشک مجبور است يک عمل‌ جراحی بزرگ انجام داده و آسيب وارده را از طريق برشی بزرگتر در ناحیه شكم ترميم نمايد. در صورت بروز هرگونه علامت‌ غيرمعمول يا خاص مانند درد، خونريزی بيش از حد و يا تب باید فوراً به پزشک مراجعه کرد.

تجهیزات پزشکی 

ابزار های لاپراسکوپی

اندوبگ دسته دار نخ دار – ENDO BAG

اندوبگ ; در جراحی لاپاراسکوپی هنگام خارج کردن کیسه صفرا و کیست تخمدان و یا هر یک از اعضاء که در حین عمل لاپاراسکوپی از بدن بیمار جدا شده، از اندوبگ به عنوان یک کیسه برای قرار دادن عضو به داخل آن و خارج کردن از محیط شکمی استفاده می شود.

لازم به ذکر است در مواردی که هر یک از اعضاء جدا شده از بدن بیمار مشکوک به سرطان باشد( از جمله کیسه صفرا و یا کیست های تخمدان) استفاده از اندوبگ (SPECIMEN) الزامی است.

ویژگی های اندوبگ

 • استفاده از PU در جنس این مدل از اندوبگ ها امکان نشت گاز و مایعات را به صفر می رساند.
 • وجود MEMORY WIRE ( نخ یا کابل قابل تنطیم ) که امکان جمع کردن کیسه را داخل محیط شکمی امکان پذیر می نماید.
 • وجود دسته به منظور راحتی عمل پزشک جراح در حی استفاده از اندوبگ و همچنین باز و بست کردن کیسه داخل محیط جراحی

اندوبگ دسته دار نخ دار(MEMORY WIRE)  در سایزهای “6*”3 (400ml) و “7*”5 (600ml) قابل ارائه به مراکز درمانی و بیمارستانها می باشد.

تجهیزات لاپراسکوپی 1 - همه چیز در مورد لاپراسکوپی و تجهیزات پزشکی مرتبط

تروکار بدون تیغ – BLADELESS TROCAR

تروکار یک وسیله پزشکی و جراحی است که قسمت انتهایی آن تیز است.تروکار ها معمولا سه شاخه دارند که به لوله استوانه ای اصلی(کانولا) وصل میشوند.از تروکار برای دست یابی به رگ های خونی و حفرات بدن استفاده میشود.یکی از موارد مهم استفاده تروکار ها کاربرد آنها برای جای گذاری پورت ها در اعمال جراحی لاپاراسکوپی است.به فرآیند تخلیه مایعات-گازها و مواد نیمه جامد از حفرات بدن آسپیراسیون گفته میشود.

ویژگی ها تروکار بدون تیغ تکی لاپاراسکوپی

 • دارای تیغه پلاستیکی به جای تیغه فلزی به منظور جلوگیری از احتمال آسب رساندن به اندام داخلی بیمار مخصوصا در مواردی که بیمار دارای سابقه عمل جراحی در ناحیه شکمی را می باشد.
 •  وجود شیارهای متعدد برروی بدنه کانولا sleeve ، ثبات و پایداری آن در محیط جراحی هنگام تعویض ابزارهای مختلف لاپاراسکوپی را تضمین می کند.
 • وجود دو سری پره پلاستیکی بر روی کانولا امکان نشت گاز ( leakage) در حین عمل جراحی را از بین می برد.
 • وجود شیر دریچه گاز در این مدل از تروکار ها، امکان کنترل ورود و خروج گازهای لاپاراسکوپی از داخل شکم بیمار امکان پذیر می باشد. بدین منظور هنگامی که شیر دریچه در حالت بسته قرار داده شود امکان خروج گاز کربنیک به صفر می رسد.
 • طراحی منحصر به فرد این تروکار ( به دلیل وجود دو سری پره پلاستیکی قابل انعطاف ) امکان عبور وسائل و ابزار آلات لاپاراسکوپی از قطر ۴.۵  میلیمتر تا 12.5 میلیمتر بدون ایجاد مشکل اعم از نشت گاز را فراهم می آورد.

تروکار بدون تیغ در سایز های ۵mm,10mm,12mm قابل ارائه به مراکز درمانی می باشد.

تجهیزات لاپراسکوپی 2 - همه چیز در مورد لاپراسکوپی و تجهیزات پزشکی مرتبط

تروکار ویزیبل -VISIBLE TROCAR

به دلیل شفافیت قسمت انتهایی تروکار و همچنین وجود ورودی بر روی تروکار امکان ورود لنز دوربین به داخل تروکار میسر بوده که در نتیجه امکان ورود به محوطه شکمی را با دید مستقیم بر روی مانیتور را فراهم می آورد. که باعث میشود کمترین ریسک و خطر در هنگام ورود تروکار اولیه به داخل شکم بروز دهد و تقریبا امکان آسیب رساندن به اندام داخلی بیمار را به صفر می رساندف مخصوصا در بیمارانی که دارای سابقه عمل جراحی در ناحیه شکم می باشند . استفاده از این تروکار توصیه می گردد.
شرکت تکوین درمان طب مفتخر است که با دارابودن نمایندگی انحصاری کمپانی valuedmed تروکار هایی با کیفیت و مطابق با استاندارد های جهانی به بیمارستانهای سراسر کشور خدمت رسانی نماید.

ویژگی ها تروکار ویزیبل -VISIBLE TROCAR لاپاراسکوپی

 • دارای تیغه پلاستیکی به جای تیغه فلزی به منظور جلوگیری از احتمال آسب رساندن به اندام داخلی بیمار مخصوصا در مواردی که بیمار دارای سابقه عمل جراحی در ناحیه شکمی را می باشد.
 •  وجود شیارهای متعدد برروی بدنه کانولا sleeve ، ثبات و پایداری آن در محیط جراحی هنگام تعویض ابزارهای مختلف لاپاراسکوپی را تضمین می کند.
 • وجود دو سری پره پلاستیکی بر روی کانولا امکان نشت گاز ( leakage) در حین عمل جراحی را از بین می برد.
 • وجود شیر دریچه گاز در این مدل از تروکار ها، امکان کنترل ورود و خروج گازهای لاپاراسکوپی از داخل شکم بیمار امکان پذیر می باشد. بدین منظور هنگامی که شیر دریچه در حالت بسته قرار داده شود امکان خروج گاز کربنیک به صفر می رسد.
 • طراحی منحصر به فرد این تروکار ( به دلیل وجود دو سری پره پلاستیکی قابل انعطاف ) امکان عبور وسائل و ابزار آلات لاپاراسکوپی از قطر ۴.۵  میلیمتر تا 12.5 میلیمتر بدون ایجاد مشکل اعم از نشت گاز را فراهم می آورد.

تروکار ویزیبل (optical)در سایز های ۵mm,10mm,12mm قابل ارائه به مراکز درمانی می باشد.

ویژگی ها تروکار تیغ دار تکی لاپاراسکوپی

 • دارای تیغه دو الماسه برای سهولت برش بافت و کمترین آسیب رسانی به ناحیه برش
 •  وجود شیارهای متعدد برروی بدنه کانولا sleeve ، ثبات و پایداری آن در محیط جراحی هنگام تعویض ابزارهای مختلف لاپاراسکوپی را تضمین می کند.
 • در این نوع تروکار وجود دکمه قرمز به منظور مسلح نمودن و یا از حالت مسلح خارج کردن تروکار، امنیت پزشک و بیمار را در طول عمل جراحی افزایش می دهد.
 • وجود دو سری پره پلاستیکی بر روی کانولا امکان نشت گاز ( leakage) در حین عمل جراحی را از بین می برد.
 • وجود شیر دریچه گاز در این مدل از تروکار ها، امکان کنترل ورود و خروج گازهای لاپاراسکوپی از داخل شکم بیمار امکان پذیر می باشد. بدین منظور هنگامی که شیر دریچه در حالت بسته قرار داده شود امکان خروج گاز کربنیک به صفر می رسد.
 • طراحی منحصر به فرد این تروکار ( به دلیل وجود دو سری پره پلاستیکی قابل انعطاف ) امکان عبور وسائل و ابزار آلات لاپاراسکوپی از قطر ۴.۵  میلیمتر تا 12.5 میلیمتر بدون ایجاد مشکل اعم از نشت گاز را فراهم می آورد.

تروکار تیغ دار تکی لاپاراسکوپی تیغ دار  در سایز های 5mm,10mm,12mm قابل ارائه به مراکز درمانی می باشد.

تروکار دوقلو تیغ دار – twin bladed trocar

در این نوع ست (کیت) تروکار به علت وجود دو کانولا در یک بسته بندی از نظر اقتصادی به نفع بیمار و مراکز درمانی نسبت به استفاده از دو عدد تروکار تکی می باشد.
شرکت تکوین درمان طب مفتخر است که با دارابودن نمایندگی انحصاری کمپانی valuedmed تروکار هایی با کیفیت و مطابق با استاندارد های جهانی به بیمارستانهای سراسر کشور خدمت رسانی نماید.

ویژگی ها تروکار دوقلو تیغ دارلاپاراسکوپی

 • دارای تیغه دو الماسه برای سهولت برش بافت و کمترین آسیب رسانی به ناحیه برش
 •  وجود شیارهای متعدد برروی بدنه کانولا sleeve ، ثبات و پایداری آن در محیط جراحی هنگام تعویض ابزارهای مختلف لاپاراسکوپی را تضمین می کند.
 • در این نوع تروکار وجود دکمه قرمز به منظور مسلح نمودن و یا از حالت مسلح خارج کردن تروکار، امنیت پزشک و بیمار را در طول عمل جراحی افزایش می دهد.
 • وجود دو سری پره پلاستیکی بر روی کانولا امکان نشت گاز ( leakage) در حین عمل جراحی را از بین می برد.
 • وجود شیر دریچه گاز در این مدل از تروکار ها، امکان کنترل ورود و خروج گازهای لاپاراسکوپی از داخل شکم بیمار امکان پذیر می باشد. بدین منظور هنگامی که شیر دریچه در حالت بسته قرار داده شود امکان خروج گاز کربنیک به صفر می رسد.
 • طراحی منحصر به فرد این تروکار ( به دلیل وجود دو سری پره پلاستیکی قابل انعطاف ) امکان عبور وسائل و ابزار آلات لاپاراسکوپی از قطر ۴.۵  میلیمتر تا 12.5 میلیمتر بدون ایجاد مشکل اعم از نشت گاز را فراهم می آورد.

تروکار دوقلو تیغ دار در سایز های ۵mm,10mm,12mm قابل ارائه به مراکز درمانی می باشد.

ساکشن اریگیشن – SUCTION IRRIGATION

ساکشن اریگیشن ; در عمل لاپاراسکوپی به منظور اریگیت کردن (پاشیدن ) مایعات نظیر سرم به داخل محوطه شکمی که مورد جراحی قرار گرفته است و تمیز کردن خون، خون آبه و همچینن ساکشن کردن خون ، از ساکشن ایریگیشن برای افزایش دید از طریق لنز دوربین استفاده می شود.

ویژگی های و مشخصات ساکشن اریگیشن شرکت تکوین درمان طب

 • سطح مقطع باریک که امکان عبور آسان از داخل کانولا تروکار به محوطه شکمی را میسر می سازد .
 • وجود نوک گرد امکان هرگونه آسیب به اندام داخلی را ازبین می برد.
 • وجود دو رنگ متفاوت برای دکمه ساکشن و دکمه ایریگیشن با عث ایجاد راحتی در حین عمل به منطور شناخت دکمه مورد نظر را فراهم می آورد.

ساکشن اریگیشن های  در سایز های 33*3 ,33*5 ,33*10 قابل ارائه به مراکز درمانی و بیمارستانها می باشد.

SUCTION 495x321 - همه چیز در مورد لاپراسکوپی و تجهیزات پزشکی مرتبط

سوزن ورس – VERESS NEEDLE

سوزن ورس ، برای انجام عمل لاپاراسکوپی نیاز به ورود هوا به صفاق به صورت اولیه می باشد که می توان سوزن ورس را جایگزین تروکار اولیه کرد .

در این روش برای دمیدن گاز کربنیک به داخل شکم از سوزنی اتوماتیک به نام ورس استفاده می شود که پس از ورود به داخل شکم به دستگاه حاوی گاز کربنیک (INFLATOR) متصل و سپس با فشار یکنواخت و آرام، شکم به منطور روئیت اندام داخلی باد می شود .

ویژگی های سوزن ورس :

 • وجود نشانگر به رنگ قرمز به منظور بررسی میزان فشار گاز
 • استفاده از الماسه در این نوع سوزن ها به منظور ورود آسان به فاشیا (FASCIA)
 • وجود شیر دریچه گاز در این مدل از سوزنهای ورس، امکان کنترل ورود و خروج گازهای لاپاراسکوپی از داخل شکم بیمار امکان پذیر می باشد. بدین منظور هنگامی که شیر دریچه در حالت بسته قرار داده شود امکان خروج گاز کربنیک به صفر می رسد.

سوزن های ورس در سایزهای ۱۲۰MM,150MM قابل ارائه به مراکز درمانی می باشد.

سوزن ورس - همه چیز در مورد لاپراسکوپی و تجهیزات پزشکی مرتبط

کاور دوربین لاپاراسکوپی -CAMERA SLEEVE
کاور دوربین لاپاراسکوپی ( کاور لنز ) در عمل لاپاراسکوپی به منظور استریل نگه داشتن لنز دوربین ( Camera) مورد استفاده قرار می گیرد.

کاور دوربین لاپاراسکوپی - همه چیز در مورد لاپراسکوپی و تجهیزات پزشکی مرتبط

الکترود لاپاراسکوپی دستی – Laparoscopic eletrodes-Manual control

الکترود لاپاراسکوپی دستی - همه چیز در مورد لاپراسکوپی و تجهیزات پزشکی مرتبط

الکترود لاپاراسکوپی دستی 2 - همه چیز در مورد لاپراسکوپی و تجهیزات پزشکی مرتبط

الکترود لاپاراسکوپی پایی -Laparoscopic eletrodes-foot control

 

الکترود لاپاراسکوپی پایی 2 - همه چیز در مورد لاپراسکوپی و تجهیزات پزشکی مرتبط

الکترود لاپاراسکوپی پایی 1 - همه چیز در مورد لاپراسکوپی و تجهیزات پزشکی مرتبطدسته بندی : آشنایی با تجهیزات پزشکی , تازه ها ی سایت , تازه های مهندسی پزشکی , تجهیزات پزشکی , جراحی , دانشنامه پزشکی , مطالب برگزیده
دیدگاه کاربران کل نظرات :1
ارسال دیدگاه

تبلیغات