همه چیز در مورد دندان پزشکی
» تازه ها ی سایت » همه چیز در مورد رشته دندان پزشکی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۰۴ - ۱۳:۲۶

معرفی رشته های دانشگاهی؛

همه چیز در مورد رشته دندان پزشکی

دندانپزشکی نیز همانند سایر علوم در گذر زمان دچار تحولات اساسی شده و پیشرفت های قابل ملاحظه ای داشته است.این علم که در آغاز تنها قادر به حذف دندانهای بیمار و ترمیم های بسیار مختصر بود، در قرن بیستم به سرعت تکامل یافت. امروزه  علم دندانپزشکی در دو حوزه ارتقاء سلامت فرد و زیبایی چهره و لبخند او خدمات شایان توجهی را ارایه می کند.با کشف ارتباط سلامت عمومی بدن با سلامت و بهداشت دهان و دندان، احتمالاً در آینده  شاهد ارایه نظریات جنجالی و تکان دهنده ای در خصوص ارتباط برخی بیماریها با سلامت دهان و دندان خواهیم بود.

همه چیز در مورد رشته دندان پزشکی - همه چیز در مورد رشته دندان پزشکی
در این پست سایت دانشجویان مهندسی پزشکی قصد معرفی کامل رشته دندان پزشکی را داریم
دندان پزشکی ازجمله رشته های پر طرفدار در ایران و جهان است که در دسته بندی رشته های پزشکی قرار می گیرد.

معرفی رشته دندانپزشکی:

دندانپزشکی نیز همانند سایر علوم در گذر زمان دچار تحولات اساسی شده و پیشرفت های قابل ملاحظه ای داشته است.

این علم که در آغاز تنها قادر به حذف دندانهای بیمار و ترمیم های بسیار مختصر بود، در قرن بیستم به سرعت تکامل یافت و امتحانات بورد تخصصی برای هشت تخصص دندانپزشکی یکی پس از دیگری راه اندازی شد: ارتودنسی 1930 ، جراحی دهان 1946 ، پاتولوژی دهان 1948، پروتز 1948 ، دندانپزشکی کودکان 1949 ، دندانپزشکی اجتماعی 1951 و اندودانتیکس 1964 .

این روند بعدها نیز ادامه یافت و رشته های تخصصی بیشتری راه اندازی شد. امروزه  علم دندانپزشکی در دو حوزه ارتقاء سلامت فرد و زیبایی چهره و لبخند او خدمات شایان توجهی را ارایه می کند.

با کشف ارتباط سلامت عمومی بدن با سلامت و بهداشت دهان و دندان، احتمالاً در آینده  شاهد ارایه نظریات جنجالی و تکان دهنده ای در خصوص ارتباط برخی بیماریها با سلامت دهان و دندان خواهیم بود. به علاوه تکنولوژیهای نوین رایانه ای و ژن درمانی نوید بخش افق های روشن برای فردای این رشته هستند.

تاریخچه دندانپزشکی در ایران

عده معدودی از سلمانی‌ها، شاگرد زرگرها و عطارها را می‌توان اولین افرادی دانست که با استفاده از روش‌های گوناگون، مبادرت به کشیدن دندان، گذاشتن روکش، ساختن دندان مصنوعی یا برای تسکین دردها و ورم‌های دهانی آن هم با وسایل بسیار اولیه مبادرت به انجام امور دندانپزشکی می‌کردند.

بعدها مسئله آموزش دندانپزشکی مطرح شد که پیشگامان این حرکت را می‌توان دکتر میلچارسکی، دکتر سیاح و برخی دیگر از دندانپزشکان آن زمان دانست. دندانپزشکی که شاخه‌ای از طب است تنها کلاس طب تا سال ۱۲۹۷ در مدرسه دارالفنون بود. درآبان ماه آن سال کلاس طب به مدرسه طب تغییر کرد و در نتیجه این مدرسه دارای اتاق و رئیس جداگانه‌ای گشت که محل آن در حیاط بزرگ دارالفنون قرارداشت.

با گذشت زمان وبا جدا شدن مدرسه طب از دارالفنون چند اتاق در حیاط وزارت معارف به آن اختصاص داده شد. در سال ۱۳۰۰ که دکتر سیاح تحصیلات خود را در اروپا به پایان رسانید، به ایران مراجعت و با افرادی نظیر دکتر میلچارسکی، دکتر اشتومپ و دکتر استپانیان آشنا شد. اکثر آن‌ها پزشکان ویژهٔ دربار بودند. در آن زمان به پیشنهاد دکتر میلچارسکی و دکتر سیاح و تصویب مسوؤلین وقت دستور راه‌اندازی مدرسه دندان سازی داده شد. این مدرسه در سال تحصیلی ۱۳۰۹–۱۳۱۰ وابسته به مدرسه عالی طب و مدیریت آن به عهده دکتر میلچارسکی و بعد به دکتر سیاح واگذارگردید. در آن زمان مدرسه دندانسازی دارای دو اتاق و یک زیر زمین بود که امور درمانی، لابراتوری و اداری در آن انجام می‌گرفت.

تجهیزات و برخی از مواد عبارت بودند از چند صندلی با سلفدان‌های حلبی، چهار عدد چرخ پائی دندانپزشکی جهت کلینیک، یک میز چوبی، سه عدد چهارپایه، یک ولکانیزاتور و گچ ساختمانی که توسط محمدخان اولین مستخدم مدرسه دندانسازی کوبیده می‌شد و الک می‌گردید. آموزش‌های نظری و عملی در این مقطع توسط دکتر آشوت هاروطونیان و شهریار سلامت انجام می‌شد. پایه دانشگاه به سبک دانشگاه‌های اروپایی در سال ۱۳۱۳ ریخته شد. در مهرماه آن سال دکتر سیاح رئیس دانشکده و دکتر محسن لک عهده‌دار تدریس کلینیکی شدند. دوره آن پنج سال بود که چهارسال آن صرف آموزش‌های عملی ونظری می‌گردیدو یکسال جهت تهیه وتدوین پایان‌نامه.

امروزه شاهد پیشرفت‌های زیاد در این رشته و تخصصی شدن شاخه‌های این رشته هستیم. به طوری که یک دانشجوی دندانپزشکی باید برای اخذ مدرک دکترای عمومی دندان پزشکی در یک دوره پنج ساله تحت آموزش‌های نظری و عملی قرار گیرد که دو سال ابتدایی این دوره مربوط به علوم پایهٔ پزشکی می‌باشد. دانشجویان می‌توانند پس از اخذ مدرک عمومی خود به شرط قبولی در آزمون دستیاری در یکی از شاخه‌های تخصصی این رشته ادامه تحصیل دهند. از شاخه‌های تخصصی این رشته می‌توان: ارتودانتیکس- اندودانتیکس- جراحی فک و صورت- پروتزهای دندانی و… را نام برد.

اولین مطب دندان پزشکی دیجیتالی در ایران توسط اقای دکتر مهران همتی در سال 1394 در ایران تاسیس و تجهیز گردید . مطب دندان پزشکی دیجیتالی (بهانگلیسی: Digital Dentistry Office) به مراکز درمانی و مطب های دندان پزشکی که در آن از دستگاه های دیجیتال استفاده می شود اطلاق می گردد.

تاریخچه دندانپزشکی در جهان

قرون وسطی

در چین و فرانسه؛ آرایشگران اولین افرادی بودند که به ارائه خدمات مربوط به دهان و دندان پرداختند. آن‌ها به دو گروه عمده تقسیم می‌شدند؛ «آرایشگرهای ماهر و متخصص» و «آرایشگرهای عمومی».

گروه اول یا به عبارتی “آرایشگران ماهر ” افرادی بودند آموزش‌دیده که تنوع و خدمات تخصصی‌شان آن‌ها را از آرایشگرهای عمومی متمایز می‌ساخت. دستهٔ دوم اما آرایشگرانی بودند که تنها توانایی تراشیدن ریش و کشیدن دندان را داشتند. شایان‌ذکر است که فرانسه در سال ۱۴۰۰ فعالیت‌های دندانپزشکی برای آرایشگران عمومی را ممنوع اعلام کرد و از آن به بعد این دسته از آرایشگرها تنها به خدمات آرایشگری می‌پرداختند.

در آلمان همانندِ فرانسه از سال‌های ۱۵۳۰ الی ۱۵۷۵ تنها افرادی می‌توانستند به ارائه خدمات دهان و دندان بپردازند که تألیفی در این حوزه داشته باشند. «امبروس پر» فرانسوی را بعضاً پدر یا بنیان‌گذار دندانپزشکی می‌نامند. او کتابش را پیرامون نگهداری و ترمیم دندان منتشر کرد. پر؛ آرایشگر و دندانپزشکی بود که در دربار پادشاهی فرانسه خدمت می‌کرد.

تخصص‌ها

بعضی از دندانپزشک‌ها پس از فارغ‌التحصیلی درصدد گرفتن تخصص برمی‌آیند. در پایین حوزه‌هایی که در این دوره‌ها می‌توانند در آن کسب تخصص کنند آمده‌است:

بهداشت عمومی دهان و دندان که یک تخصص غیر بالینی در دندانپزشکی است و همان‌طور که از نامش پیداست به بهداشت عمومی دهان و دندان می‌پردازد.

ریشه‌درمانی یا اندودنتیکس در واقع علم و هنر تعمیر و ترمیم ریشهٔ دندان قبل از خرابی و ایجاد سوراخ در آن می‌باشد. اندودانتیکس با مغز دندان (پالپ) و بافت‌های پیرامون ریشه دندان سروکار دارد. اگر برای پالپ دندان مشکلی ایجاد شود باید با اعمل درمان ریشه معالجه گردد.

دندانپزشکی جرم شناسانه علم جمع‌آوری و استفاده از اطلاعات دندانپزشکی در قانون. این کار توسط هر دندانپزشک باتجربه و کارکشته‌ای میسر می‌شود. کارکرد اصلی این حوزه، تشخیص هویت و تأیید یا تکذیب شواهد است.

دندانپزشکی سالمندان شامل مراقبت‌هایی است که برای بزرگ‌سالان مسن ارائه می‌شود. این مراقبت‌ها اعم از تشخیص، پیشگیری و درمان دهان و دندانی است که با افزایش سن ایجاد می‌شود. یک تیم شامل متخصصان رشته‌های مختلف در مراکز سلامتی به درمان این بیماران می‌پردازند.

آسیب‌شناسی دهان، فک و صورت، مطالعه آسیب‌شناسی و در برخی موارد درمان بیماری‌هایی که به این حوزه ارتباط دارند.

رادیولوژی دهان، فک و صورت، مطالعه و تفسیر رادیولوژی؛ شامل مبانی فیزیکی و تکنیک‌های تصویربرداری، تفسیر ضایعات دهان و فک و صورت در انواع تصویربرداری‌ها و حفاظت در برابر تشعشعات کاربردی است.

جراحی دهان و فک و صورت، همان‌طور که از نامش برمی‌آید به جراحی، ترمیم و در بعضی موارد زیبایی دهان و فک و صورت پرداخته می‌شود.

زیست‌شناسی دهان، تحقیق و پژوهش در زیست‌شناسی دهان، دندان، سر و صورت.

کاشت دندان، علم و هنر جایگزین کردن جای خالی دندان کشیده شده.

بیماری‌های دهان، ارزیابی بالینی و تشخیص بیماری‌های مخاط دهان.

ارتودنسی (و ارتوپدی فک و دندان)، منظم کردن و قرار دادن دندان‌ها در محل مناسب و صحیح.

و همچنین چندین تخصص دیگر مثل متخصص دندانپزشکی کودکان، لثه درمانی و پروتزهای دندانی (ثابت و متحرک) از این دسته هستند.

دندانپزشک به تشخیص و درمان بیماری‌های دهان و دندان می‌پردازد و از همین‌رو شاید بهتر باشد که عنوان این رشته را دهان‌پزشکی گذاشت.

در گذشته دندانپزشکی را مساوی با دندانسازی می‌دانستند. اما امروزه دندانسازی تنها بخشی از دندانپزشکی است. رشته دندانپزشکی در مقطع دکترای عمومی نحوه رعایت بهداشت، پیشگیری و درمان بیماری‌های دهان و دندان را آموزش می‌دهد.

دندان‌پزشکی یک علم تخصصی است که سلامت دهان و دندان را به عنوان عضوی مهم در سلامت جسم و روح، زیبایی و ادا کردن کلمات تامین می‌کند. همچنین به یاری این علم می‌توان بسیاری از بیماری‌ها را در مراحل اولیه شناخت و از پیشرفت آن جلوگیری نمود.

محتوای دوره:

این مقطع دارای دو دوره مجزای ۲ و ۴ ساله است.

علوم پایه :

که در ۲ سال اول دانشجویان واحدهای علوم پایه مثل بیوشیمی، آناتومی، بافت‌شناسی، فیزیولوژی، ژنتیک، میکروب‌شناسی و ایمنی‌شناسی را می‌گذرانند.

برنامه درسي رشته دندانپزشكي عمومي

سر فصل دروس دندانپزشکی و تعداد واحدها :

تعداد کل واحدها : 217 واحد
دروس علوم پایه : 39 واحد
دروس عمومی : 24 واحد
دروس اختصاصی اجباری : 139 واحد
دروس اختصاصی اختیاری : 15 واحد

دروس عمومی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
دو درس ازدروس مبانی نظری اسلام ۴ ادبیات فارسی ۳
یک درس از دروس اخلاق اسلامی ۲ زبان عمومی ۳
یک درس از دروس انقلاب اسلامی ۲ تربیت بدنی ۱ ۱
یک درس ازدروس تاریخ وتمدن اسلامی ۲ تربیت بدنی ۲ ۱
یک درس از دروس آشنایی با منابع اسلامی ۲ جمعیت و تنظیم خانواده ۲
تاریخ فرهنگ و تمدن اسلام و ایران ۲ جمع ۲۴

دروس علوم پایه رشته دندانپزشکی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
آسیب شناسی عمومی نظری ۲/۵ آسیب شناسی عمومی عملی ۰/۵
انگل شناسی و قارچ شناسی پزشکی ۱ ایمنی شناسی نظری ۲/۵
ایمنی شناسی عملی ۰/۵ باکتری شناسی نظری ۳
باکتری شناسی عملی ۱ بیوشیمی نظری ۴
بیوشیمی عملی ۱ روان شناسی و مهارتهای ارتباطی ۲
ژنتیک انسانی ۲ سلامت دهان و جامعه ۲
علوم تشریحی ۱ ۴ علوم تشریحی ۲ ۳
علوم تشریحی ۳ ۲ فیزیک پزشکی ۱
فیزیولوژی عملی و نظری ۶ جمع ۳۹
ویروس شناسی ۱

دروس اختصاصی اجباری رشته دندانپزشکی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
آسیب شناسی دهان ، فک و صورت عملی ۱ ۱ آسیب شناسی دهان ، فک و صورت عملی ۲ ۱
آموزش مهارتهای ارتباطی بالینی ۱ آناتومی و فورمولوژی دندان ۲
اخلاق پزشکی ، تعهد حرفه ای و قانون ۱ ارتو دانتیکس نظری ۱ ۱
ارتو دانتیکس نظری ۲ ۱ ارتو دانتیکس نظری ۳ ۱
ارتو دانتیکس عملی ۱ ۱ ارتو دانتیکس عملی ۲ ۱
ارتو دانتیکس عملی ۳ ۱ ارتو دانتیکس عملی ۴ ۱
مبانی اندودانتیکس ۱ ۱ مبانی اندودانتیکس ۲ ۱
اندودانتیکس نظری ۱ ۱ اندودانتیکس نظری ۲ ۱
اندودانتیکس عملی ۱ ۲ اندودانتیکس عملی ۲ ۲
اندودانتیکس عملی ۳ ۱ ایمپلنت های دندانی نظری ۱
بیماریهای دهان و تشخیص عملی ۱ ۲ بیماریهای دهان و تشخیص عملی۲ ۱
بیماریهای دهان و تشخیص عملی ۳ ۱ بیماریهای روانی ۱
بیماریهای سیستمیک ۱ ۲ بیماریهای سیستمیک ۲ ۲
بیماریهای سیستمیک ۳ ۱ بیماریهای سیستمیک ۴ ۱
مبانی پروتزهای کامل ۲ درمان بیماران با بی دندانی کامل ۱
مبانی پروتزهای پارسیل ۱ مبانی پروتزهای ثابت دندانی ۲
پروتزهای کامل عملی ۱ ۲ پروتزهای کامل عملی ۲ ۲
پروتزهای پارسیل عملی ۱ ۲ پروتزهای پارسیل عملی ۲ ۲
پروتزهای ثابت عملی ۱ ۲ پروتزهای ثابت عملی ۲ ۲
پروتزهای دندانی پیشرفته نظری ۱ ۱ پروتزهای دندانی پیشرفته نظری ۲ ۱
پریودانتیکس نظری ۱ ۱ پریودانتیکس نظری ۲ ۱
پریودانتیکس نظری ۳ ۱ پریودانتیکس عملی ۱ ۱
پریودانتیکس عملی ۲ ۱ پریودانتیکس عملی ۳ ۱
پریودانتیکس عملی ۴ ۱ پوسیدگی شناسی ۱
تجهیزات دندانپزشکی و ارگونومی ۱ تروماتولوژی دهان و فک و صورت ۱
تغذیه در سلامت دهان ۱ جراحی دهان ، فک و صورت نظری۱ ۱
جراحی دهان ، فک و صورت نظری ۲ ۱ جراحی دهان ، فک و صورت عملی۱ ۱
جراحی دهان ، فک و صورت عملی ۲ ۱ جراحی دهان ، فک و صورت عملی ۳ ۲
جراحی فک و صورت عملی ۴ ۲ حاکمیت خدمات بالینی و بهبود کیفیت خدمات سلامت دهان ۱
درد و دارو شناسی در دندانپزشکی ۱ مبانی دندانپزشکی ترمیمی ۲
دندانپزشکی ترمیمی نظری ۱ ۱ دندانپزشکی ترمیمی نظری ۲ ۱
دندانپزشکی  ترمیمی عملی 1 1 دندانپزشکی  ترمیمی عملی 2 2
دندانپزشکی  ترمیمی عملی 3 1 دندانپزشکی تشخیصی 1 1
دندانپزشکی تشخیصی ۲ ۲ دندانپزشکی تشخیصی ۳ ۲
دندانپزشکی تشخیصی ۴ ۱ دندانپزشکی تشخیصی ۵ ۱
دندانپزشکی تشخیصی ۶ ۱ دندانپزشکی تشخیصی ۷ ۱
دندانپزشکی کودکان نظری ۱ ۱ دندانپزشکی کودکان نظری ۲ ۱
دندانپزشکی کودکان عملی ۱ ۲ دندانپزشکی کودکان عملی ۲ ۲
دندانپزشکی کودکان عملی ۳ ۲ رادیولوژی دندان ، فک و صورت نظری ۱ ۱
رادیولوژی دندان ، فک و صورت نظری ۲ ۱ رادیولوژی دندان ، فک و صورت عملی ۱ ۱
رادیولوژی دندان ، فک و صورت عملی۲ ۱ رادیولوژی دندان ، فک و صورت عملی ۳ ۱
روان شناسی تحقیق ۱ ۱ روان شناسی تحقیق ۲ ۱
زبان انگلیسی تخصصی ۱ ۱ زبان انگلیسی تخصصی ۲ ۱
زبان انگلیسی تخصصی ۳ ۱ زبان انگلیسی تخصصی ۴ ۱
سالمند شناسی ۱ سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی نظری ۱ ۱
سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی نظری ۲ ۱ سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی عملی ۱ ۱
سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی عملی۲ ۱ سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی عملی۳ ۱
فارماکولوژی عمومی ۲ فوریت های پزشکی در دندانپزشکی ۱
کاربرد رایانه در دندانپزشکی ۱ کنترل عفونت ۱
کمپلکس پالپ و پری اپیکال ۱ گوش و حلق و بینی ۱
مبانی مواد دندانی ۱ نگارش علمی ۱
درمان جامع دندانپزشکی ۱ ۲ درمان جامع دندانپزشکی ۲ ۲
پروتزهای دندانی پیشرفته عملی ۲ رساله پایان نامه ۱ ۱
رساله پایان نامه ۲ ۱ رساله پایان نامه ۳ ۱
رساله پایان نامه ۴ ۴ جمع ۱۳۹

دروس اختصاصی اختیاری رشته دندانپزشکی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
اپیدمیولوژی پیشرفته نظری ۱ ۲ اپیدمیولوژی پیشرفته نظری ۲ ۲
اقتصاد سلامت ۲ ایمپلنت های دندانی عملی ۲
پریودانتیکس عملی ۵ ۲ جامعه شناسی سلامت ۱
جراحی دهان و فک و صورت عملی ۵ ۲ درمان بلیچینگ ۲
دندانپزشکی خانواده در نظام سلامت ۲ دندانپزشکی در بحران ۱
دندانپزشکی قانونی ۱ روان شناسی در دندانپزشکی ۱
روشهای آمار زیستی ۲ سلامت دهان و دخانیات ۱
مبانی نور و لیزی در دندانپزشکی ۱ کاربردهای کلینیکی لیزر در دندانپزشکی ۲
مبانی مطالعات تحلیل اجزای محدود ۱ مبانی سازمان و مدیریت ۱
مدیریت خدمات بهداشتی ۲ مواد دندانی عملی ۲
علوم نوین در دندانپزشکی ۲ جمع ۳۵
مهندسی بافت و نانو بیو مواد دندانی ۱
دانشجو موظف است 15 واحد از دروس فوق را بگذراند.

دانشگاه هایی که در رشته دندانپزشکی پذیرش دانشجو دارند (بر اساس دفترچه کنکور ۹۳)

دانشگاه علوم پزشکی اراک دانشگاه شاهد دانشگاه علوم پزشکی ارتش
دانشگاه علوم پزشکی اردبیل دانشگاه علوم پزشکی ارومیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
دانشگاه علوم پزشکی البرز دانشگاه علوم پزشکی ایلام دانشگاه علوم پزشکی بابل
دانشگاه علوم پزشکی بجنورد دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
دانشگاه علوم پزشکی بیرجند دانشگاه علوم پزشکی تبریز دانشگاه علوم پزشکی تهران
دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
دانشگاه علوم پزشکی زاهدان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دانشگاه علوم پزشکی سمنان
دانشگاه علوم پزشکی قزوین دانشگاه علوم پزشکی شیراز دانشگاه علوم پزشکی قم
دانشگاه علوم پزشکی کاشان دانشگاه علوم پزشکی کردستان دانشگاه علوم پزشکی کرمان
دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه دانشگاه علوم پزشکی گلستان دانشگاه علوم پزشکی گیلان
دانشگاه علوم پزشکی لرستان دانشگاه علوم پزشکی مازندران دانشگاه علوم پزشکی مشهد
دانشگاه علوم پزشکی همدان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج دانشگاه علوم پزشکی یزد
(شعب بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی اردبیل دانشگاه علوم پزشکی بابل دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
دانشگاه علوم پزشکی تبریز دانشگاه علوم پزشکی تهران دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس
دانشگاه علوم پزشکی زاهدان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور دانشگاه علوم پزشکی زنجان
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز دانشگاه علوم پزشکی کرمان
دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه دانشگاه علوم پزشکی گلستان  دانشگاه علوم پزشکی گیلان
دانشگاه علوم پزشکی یزد دانشگاه علوم پزشکی مشهد دانشگاه علوم پزشکی همدان

دانشگاه هایی که در رشته دندانپزشکی پذیرش دانشجو دارند (بر اساس دفترچه کنکور ۹۴)

دانشگاه علوم پزشکی اراک دانشگاه شاهد دانشگاه علوم پزشکی ارتش
دانشگاه علوم پزشکی اردبیل دانشگاه علوم پزشکی ارومیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
دانشگاه علوم پزشکی البرز دانشگاه علوم پزشکی ایلام دانشگاه علوم پزشکی بابل
دانشگاه علوم پزشکی بجنورد دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
دانشگاه علوم پزشکی بیرجند دانشگاه علوم پزشکی تبریز دانشگاه علوم پزشکی تهران
دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
دانشگاه علوم پزشکی زنجان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دانشگاه علوم پزشکی سمنان
دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد دانشگاه علوم پزشکی شیراز دانشگاه علوم پزشکی قم
دانشگاه علوم پزشکی کاشان دانشگاه علوم پزشکی قزوین دانشگاه علوم پزشکی کرمان
دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه دانشگاه علوم پزشکی کردستان دانشگاه علوم پزشکی گیلان
دانشگاه علوم پزشکی لرستان دانشگاه علوم پزشکی گلستان دانشگاه علوم پزشکی مشهد
دانشگاه علوم پزشکی همدان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج دانشگاه علوم پزشکی یزد
دانشگاه علوم پزشکی مازندران

دانشگاه هایی که در رشته دندانپزشکی پذیرش دانشجو دارند (بر اساس دفترچه کنکور ۹۵)

دانشگاه علوم پزشکی اراک دانشگاه شاهد دانشگاه علوم پزشکی ارتش
دانشگاه علوم پزشکی اردبیل دانشگاه علوم پزشکی ارومیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
دانشگاه علوم پزشکی البرز دانشگاه علوم پزشکی ایلام دانشگاه علوم پزشکی بابل
دانشگاه علوم پزشکی بجنورد دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
دانشگاه علوم پزشکی بیرجند دانشگاه علوم پزشکی تبریز دانشگاه علوم پزشکی تهران
دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
دانشگاه علوم پزشکی زنجان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دانشگاه علوم پزشکی سمنان
دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد دانشگاه علوم پزشکی شیراز دانشگاه علوم پزشکی قم
دانشگاه علوم پزشکی کاشان دانشگاه علوم پزشکی قزوین دانشگاه علوم پزشکی کرمان
دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه دانشگاه علوم پزشکی کردستان دانشگاه علوم پزشکی گیلان
دانشگاه علوم پزشکی لرستان دانشگاه علوم پزشکی گلستان دانشگاه علوم پزشکی مشهد
دانشگاه علوم پزشکی همدان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج دانشگاه علوم پزشکی یزد
دانشگاه علوم پزشکی مازندران

رشته های تخصصی (دستیاری) دندانپزشکی :

رشته ارتودانتیکس
رشته اندودانتیکس
رشته بیماریهای دهان و فک و صورت
رشته پاتولوژی دهان و فک
رشته پروتزهای دندانی
رشته پریودانتیکس
رشته جراحی دهان و فک و صورت
رشته دندانپزشکی ترمیمی
رشته دندانپزشکی کودکان
رشته رادیولوژی دندان وفک و صورت

رشته های دکتری تخصصی دندانپزشکی :

رشته سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی
رشته مواد دندانی

برنامه آموزشي

دوره دكتراي عمومي دندانپزشكي

رشته: دندانپزشكي

دوره: دكتراي عمومي

كميته تخصصي: دبيرخانه شوراي آموزش دندانپزشكي و تخصصي

شوراي عالي برنامه ريزي علوم پزشكي در هفتمين جلسه مورخ ۳۱/۲/۷۹ براساس طرح دوره دكتراي عمومي دندانپزشكي كه توسط كميته بازنگري آموزش دندانپزشكي، دانشكده دندانپزشكي، دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي تهيه شده و به تائيد دبيرخانه شوراي آموزش دندانپزشكي و تخصصي رسيده است.برنامه آموزشي اين دوره را در سه فصل (مشخصات كلي، برنامه و سرفصل دروس) بشرح پيوست تصويب كرد و مقرر مي دارد:

۱) برنامه آموزشي دوره دكتراي عمومي دندانپزشكي از تاريخ تصويب براي كليه دانشگاهها و موسسات آموزش عالي كشور كه مشخصات زير را دارند لازم الاجرا است.

الف – دانشگاهها و موسسات آموزش عالي كه زيرنظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي اداره مي شوند.

ب – موسساتي كه با اجازه رسمي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و براساس قوانين، تاسيس مي شوند و بنابراين تابع مصوبات شوراي عالي برنامه ريزي علوم پزشكي مي باشند.

ج – موسسات آموزش عالي ديگر كه مطابق قوانين خاص تشكيل مي شوند و بايد تابع ضوابط دانشگاهي جمهوري اسلامي ايران باشند.

ماده ۲) از تاريخ ۳۱/۲/۷۹ كليه دوره هاي آموزشي و برنامه هاي مشابه موسسات در زمينه دكتراي عمومي دندانپزشكي در همه دانشگاهها و موسسات آموزش عالي مذكور در ماده ۱ منسوخ مي شوند و دانشگاهها و موسسات آموزش عالي ياد شده مطابق مقررات مي توانند اين دوره را داير و برنامه جديد را اجرا نمايند.

ماده ۳) مشخصات كلي و برنامه درسي و سرفصل دروس دوره دكتراي عمومي دندانپزشكي در سه فصل جهت اجرا ابلاغ مي شود.

کارآموزی :

بعد از ۲ سال وارد دوره تخصصی دندانپزشکی شده و دروس اختصاصی خود را در زمینه آسیب‌شناسی فک و دهان، ارتودنسی، اندودنتیکس، پروتزهای ثابت و اکلوژن، پروتزهای متحرک و فک و صورت ، پریودنتولوژی، ترمیمی و مواد دندانی، بیماری‌های دهان و دندان، جراحی دهان و فک و صورت، دندانپزشکی کودکان و رادیولوژی دهان و فک و صورت می‌گذرانند. و در نهایت می‌توانند بیماری‌های دهان و دندان را تشخیص داده و در حد یک دندانپزشک عمومی نسبت به درمان آنها اقدام کنند.

عده‌ای دندانپزشکی را با کار عملی و تکنیکی صرف، یکی می‌دانند در حالی که اگر دانشجوی دندانپزشکی تنها فن و تکنیک این رشته را فراگرفته اما در علوم پایه ضعیف باشد، در نهایت یک دندانساز خواهد شد یعنی چنین فردی کار روی دندان را فراگرفته است اما از علم پزشکی بی‌نصیب می‌باشد.

آینده شغلی ، بازار کار، درآمد:

امروزه در کشور ایران نزدیک به ۱۲ هزار دندانپزشک وجود دارد و از سوی دیگر سالانه ۱۸ دانشکده دندانپزشکی دولتی و خصوصی موجود در کشور بیش از ۱۰۰۰ دندانپزشک تربیت می‌کنند. حال سوال اینجاست که آیا برای این تعداد فارغ‌التحصیل رشته دندانپزشکی فرصت‌های کاری وجود دارد؟

امروزه در کشور ایران فرصت‌های شغلی برای دندانپزشکان جوان به دو دلیل عمده محدودتر شده است که یکی از این دلایل پیشرفت بهداشت در کشور ایران است است. یعنی خوشبختانه کشور ایران نیز مانند سایر کشورهای جهان در جهت پیشگیری و اهداف بهداشتی حرکت کرده و بسیاری از بیماری‌ها را مهار و کنترل کرده است. در نتیجه مردم کمتر به پزشکان و دندانپزشکان مراجعه می‌کنند. از سوی دیگر در چند سال اخیر رشد پزشکان و دندانپزشکان نسبت به نرخ رشد جمعیت افزایش یافته است. برای مثال اگر تا ۲۰ سال قبل به ازای هر ۲۵ هزار نفر یک دندانپزشک وجود داشت حال به ازای هر ۵ یا ۶ هزار نفر یک دندانپزشک وجود دارد. البته ذکر عوامل فوق به معنای آن نیست که هیچ فرصت شغلی برای دندانپزشکان جوان وجود ندارد بلکه در بسیاری از شهرستانهای کشور، ایران هنوز شاهد کمبود دندانپزشک هستیم. یعنی در حالی که در بعضی از نقاط کشور به ازای هر ۲ هزار نفر یک دندانپزشک داریم، در نقاط محروم کشورمان به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر یک دندانپزشک وجود دارد.

افزایش تعداد دندانپزشک و بیکاری دندانپزشکان جوان :

افزایش تعداد دندانپزشکان جوان بیکار تنها مشکل ایران نیست چون طبق بررسی‌ها و پیش‌بینی‌های جوامع علمی خارج از ایران ، در سال ۲۰۳۰ میلادی بهداشت دهان و دندان مردم به اندازه‌ای خوب خواهد بود که دندانپزشکی عمومی به بخشی از پزشکی عمومی برخواهد گشت و رشته دندانپزشکی تنها جنبه تخصصی پیدا می‌کند.

توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه :

عدم تسلط بر علوم پایه و زبان انگلیسی، دانشجو را از مقولات علمی دور می‌کند و صرفا به او توانایی انجام کارهای عملی این رشته را می‌دهد.

هرآنچه که یک دانش‌آموز در درس زیست‌شناسی دوره دبیرستان خود فرا می‌گیرد به نحوی به رشته دندانپزشکی ارتباط دارد بخصوص دو بخش فیزیولوژی و آسیب‌شناسی که دانشجویان دندانپزشکی در دو سال اول تحصیل خود با وسعت و عمق بیشتری نسبت به دوره دبیرستان مطالعه می‌کنند.

همچنین دانشجوی این رشته باید از دستهایی ماهر و توانمند برخوردار باشد چون بسیاری از کارهای دندانپزشکی از تراش دندان گرفته تا بازسازی دندان نیاز به دستهایی هنرمند و توانا دارد تا بتوان به نحو احسن کارهای ظریف دندانپزشکی را انجام داد.

برخورداری از سلامت کامل جسمی و روانی و قابلیت انجام کارهای بسیار دقیق علمی، عملی، کلینیکی برای داوطلبان این رشته بسیار ضروری است. خلاقیت و مهارت در کار دست و همچنین برخورداری از خلاقیت و دید هنری، دانشجو را در انجام کارهای عملی این رشته و انجام مهارت‌های لازم در پیاده کردن آموخته‌های آن، کمک بسیار می‌کند.

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر:

امکان ادامه تحصیل فوق دکترا در رشته‌های مختلف دندان‌پزشکی در ایران وجود دارد.

تعداد و عناوین واحدهای اصلی و اختصاصی:

طول دوره دندان‌پزشکی پنج سال است و درسهای آن در سه بخش : عمومی ، پایه و اختصاصی برنامه‌ریزی شده است که از لحاظ نحوه تعلیم و تدریس، به درسهای نظری ، عملی نظری، عملی تقسیم می‌شود.

این دوره شامل دو مرحله است:

 مرحله اول (۵/۱ سال) :

در این مرحله دانشجویان درسهای نظری و عملی علوم پایه و عمومی را در دانشگاه (کلاس و آزمایشگاه)‌ می‌گذرانند.

مرحله دوم (۵/۳ سال) :

در این مرحله دانشجویان درسهای تخصصی را در دانشگاه (کلاس و بخشهای کلینیکی) فرا می‌گیرند و به منظور برخورداری از کارایی آموزشی- درمانی، بیشتر این دوره تحصیلی را در بخشهای کلینیکی دانشکده و بیمارستانهای وابسته به ارایه خدمات بهداشتی و درمانی می‌پردازند؛ لازم به تذکر است که گذراندن درسهای پایه برای ورود به دوره کلینیکی (مرحله دوم) ضروری است.

نظام آموزشی مطابق آیین‌نامه مصوب شورای عالی برنامه‌ریزی است و هر واحد درس نظری ۱۷ ساعت و هر واحد درس عملی ۳۴ ساعت است. کل واحدهای درسی این دوره ۲۰۳ واحد است.

درسهای پایه

درس های پایه به درسهایی گفته می‌شوند که زمینه‌ساز ورود دانشجو به درسهای اصلی و تخصصی و فراگیری آنهایند. در این رشته درسهای پایه جمعا به تعداد ۴۳ واحد درسی است که عبارتند از: فیزیک پزشکی ، بیوشیمی ، بافت‌شناسی انسانی، جنین‌شناسی، تشریح ، ژنتیک انسانی، میکروب‌شناسی، ایمنی شناسی، فیزیولوژی، روان‌شناسی عمومی، آسیب‌شناسی عمومی.

درسهای اختصاصی

درسهای تخصصی به درسهایی گفته می‌شود که اطلاعات و آگاهیهای لازم را درباره رشته تخصصی به دانشجو داده، او را با مفاهیم تخصصی و عمده رشته مورد نظر آشنا می‌کند و آموزشهای لازم را به او می‌دهند.

در رشته دندان‌پزشکی درسهای تخصصی عبارتند از: کالبدشناسی و مرفولوژی دندان، زبان خارجی اختصاصی، جنین و بافت‌شناسی فک و دهان ، آسیب‌شناسی دهان، ارتودنسی، اندودنتیکس، بیماریهای دهان و تشخیص ، بیولوژی دهان، پریودنتولوژی، دندان‌پزشکی ترمیمی(پروتز متحرک پارسیل، پروتز ثابت ، پروتز کامل) جراحی دهان و فک و صورت ، دندان‌پزشکی کودکان، رادیولوژی دهان ، گوش و حلق و بینی ، نظام پزشکی و طب قانونی، بهداشت عمومی و اکولوژی ، بهداشت محیط زیست ، دندان‌پزشکی مجتمعی ، بیماریهای روانی ، بیماریهای درونی، فارماکولوژی ، بهداشت دهان و تغذیه و ندان‌پزشکی پیشگیری مواد دندانی و پایان‌نامه (رساله)‌.

دانشجویان در سال چهارم با تایید استاد راهنما، موضوعی را برای پایان‌نامه انتخاب وراجع به آن تحقیقاتی را آغاز می‌نمایند، ولی واحد پایان‌نامه در سال آخر محاسبه خواهد گردید که در آن زمان دانشجو پایان‌نامه را به هیات داوران منتخب ارایه و از آن دفاع می‌نماید.

خلاصه‌ای از مطالب مطرح شده بعضی از درسهای تخصصی الزامی:

اندودنتیکس: مطالب این درس شامل بررسی اتیولوژی، تشخیص، پیشگیری و درمان بیماریهای پالپی و بافتهای نگهدارنده دندان‌ناشی از ضایعات پالپ به منظور حفظ سلامت و نگهداری دندانهای طبیعی است.

بیماریهای دهان و تشخیص : در درس بیماریهای دهان و تشخیص، به شناسایی ، تشخیص کلینیکی و پاراکلینیکی ضایعات حفره دهان و درمان ضایعات مخاطی آن و ارتباط آن با سایر بیماریهای بدن پرداخته می‌شود.

پروتزهای دندانی: در این درس در ارتباط با مسایل ترمیمی و بازسازی دستگاه جونده (دندانها و ساختمان مجاور کناری صورت) از طریق پروتزهای ثابت، متحرک (پارسیل و کامل) و فک و صورت بحث می‌شود. همچنین مسایل مربوط به اصول اکلوژن در این رشته مورد تدریس علمی عملی قرار می‌گیرد.

رادیولوژی: درس رادیولوژی یکی از درسهای دندان‌پزشکی و از علوم اساسی جهت دستیابی و شناسایی حالات طبیعی و غیرطبیعی استخوان فکها و دندانها می‌باشد.

دندان‌پزشکی کودکان: درس دندان‌پزشکی کودکان، قسمتی از درسهای دندان‌پزشکی است که شامل : تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری‌ دهان و دندان کودکان، معلولان و معلولان ذهنی و شناسایی رابطه آن با سلامت عمومی آنها می‌باشد.

دندان‌پزشکی ترمیمی : این درس شامل بررسی اتیولوژی ، تشخیص ، پیشگیری و درمان و ترمیم ضایعات بافتهای سخت دندانی به منظور حفظ سلامت و زیبایی دندانهای طبیعی و بافتهای نگه‌دارنده آنهاست.

رشته ‌های مشابه و نزدیک به این رشته :

وجوه مشترک علمی وسیعی که این رشته با رشته پزشکی دارد، به دندان‌پزشک این مهارت را می‌دهد تا با شناخت همه جانبه ساختمان بدن و فیزیوپاتولوژی آن خدمات و درمان‌های لازم را در راستای تخصصی خود ارایه دهد.

وضعیت نیاز کشور ایران به این رشته در حال حاضر :

اگرچه اهمیت رشته دندان‌پزشکی در شهرهای بزرگ و متوسط تا حدود زیادی روشن است، اما متاسفانه هنوز این رشته نتوانسته است ارزش والای خود را در شهرهای کوچک و روستاها، آن‌چنان که باید نشان دهد. گرایش روزافزون داوطلبان به این رشته و مراجعه رو به افزایش شهروندان به شاغلان این حرفه ، می‌تواند اهمیت قابل ملاحظه و نیاز به متخصصان را در این رشته ، حتی در مقایسه با سایر رشته‌های پزشکی به وضوح نشان دهدنکات تکمیلی :

دشواری‌ها و مشکلات تحصیل در این رشته :

دندانپزشکی حرفه‌ای است که با کارهای عملی بر روی بیمار همراه است، بنابراین امکان انتقال بیماری‌های عفونی مثل هپاتیت یا ایدز از بیمار به پزشک بسیار زیاد است و دندانپزشکان باید همواره به اصول کنترل عفونت توجه داشته باشند چون یک کوتاهی یا اشتباه می‌تواند برای آنها عواقب ناخوشایندی داشته باشد. همچنین یک دندانپزشک باید بطور مرتب نرمش و ورزش کند تا دچار کمردرد و پادرد مزمن نگردد.

ظرفیت پذیرش رشته دندانپزشکی دانشگاه های دولتی:

در کنکور سراسری تجربی سال ۹۵ دانشگاه های دولتی در دوره روازنه و پردیس های خودگردان و تعهد خدمت و ظرفیت مازاد و بورسیه ها جمعا حدود ۱۶۰۰ نفر دانشجو رشته دندانپزشکی پذیرش کردن که حدود ۹۵۰ نفر روزانه بودن. ظرفیت پذیرش رشته دندانپزشکی در مجموع این دانشگاه ها در کنکور ۹۶ حدود ۱۰۰ نفر نسبت به سال قبل کاهش داشت. سال ۹۴ هم ظرفیت پذیرش رشته دندانپزشکی همین دانشگاه ها باز هم حدود ۱۶۰۰ نفر بود. با کلیک روی تصویر زیر میتونید در اندازه بزرگتر ظرفیت پذیرش رشته دندانپزشکی روزانه دانشگاه های دولتی رو هم در سال ۹۵ و هم ۹۶ ببینید:

رشته دندانپزشکی دانشگاه آزاد، رتبه و شهریه:

چند تا از واحدهای دانشگاه آزاد هم دانشجوی رشته دندانپزشکی از طریق کنکور سراسری با آزمون پذیرش میکنن: دانشگاه آزاد تهران، تبریز، بروجرد، اصفهان (خوراسگان) و شیراز. شهریه دانشگاه آزاد برای رشته دندانپزشکی هم الان هر ترم حدودا بین ۷ تا ۸ میلیون تومانه که بیشترش شهریه ثابته. گران ترین رشته تحصلیی دانشگاه آزاد و پردیس خودگردان از نظر شهریه رشته دندانپزشکی و بعد پزشکیه. قبولی دانشگاه ازاد هم برخلاف دولتی بر اساس سهمیه مناطق نیست بلکه بر اساس تراز کل شما و رتبه کشوری شماست و بومی گزینی هم مطرح نیست. با کلیک روی تصویر زیر میتونید آخرین رتبه های کشوری قبولی دندانپزشکی آزاد در کنکور ۹۵ رو ببینید:

آخرین رتبه قبولی رشته دندانپزشکی دولتی روزانه و پردیس خودگردن:

رتبه های لازم برای قبولی رشته دندانپزشکی دانشگاه های دولتی با هم فرق داره و بستگی به چند عامل داره؛ مثلا دندانپزشکی روزانه باشه یا تعهد خدمت یا ظرفیت مازاد یا پردیس خودگردان، کدوم دانشگاه باشه، داوطلب منطقه ۱ یا ۲ یا ۳ باشه، رتبه زیرگروه ۱ شما چند باشه، بومی اون ناحیه مورد نظر باشید یا غیربومی و حتی برای دوره روزانه جنسیت شما هم تاثیر داره چون رشته دندانپزشکی جزو رشته هایی است که ظرفیت پذیرش روزانه اش بین آقایان و خانم ها یکسان تقسیم شده. همه اینها روی آخرین رتبه لازم برای قبولی رشته دندانپزشکی تاثیر داره. ولی آخرین رتبه های قبولی در دو سه سال اخیر تا زیر ۳۰۰۰ منطقه ۳ و زیر ۴۰۰۰ منطقه دو بوده که ظرفیت مازاد یا پردیس خودگردان جاهایی مثل بندرعباس و زاهدان دندانپزشکی قبول شدن. به همین ترتیب، دانشگاه های سطح بالاتر و دوره روزانه رتبه بهتری لازم داره.

دو آزمون مهم در طول ۶ سال تحصیل رشته دندانپزشکی:

در دندانپزشکی هم مثل پزشکی و داروسازی بعد از اینکه درس های عمومی و درس های علوم پایه دانشگاه رو گذراندید باید در آزمون جامع علوم پایه شرکت کنید و اگر چند بار در این آزمون رد بشن دیگه نمیتونین رشته دندانپزشکی رو ادامه بدین و فقط میتونین به یک رشته کاردانی یا کارشناسی تغییر رشته بدین.

قبل از شروع دوره کارورزی هم یک آزمون دارید به نام پره اینترنتی یا پیش کارورزی که اونجا هم باید حداقل ۵۰ درصد نمره رو کسب کنید تا بهتون اجازه بدن وارد دوره اینترنی یا کارورزی بشین. تا حداکثر ۳ بار میتونید در آزمون پره اینترنتی شرکت کنید. اینجا هم اگه رد بشید دیگه نمیتونین رشته دندانپزشکی رو ادامه بدین و اجازه دارید به یک رشته پایین تر کاردانی یا کارشناسی تغییر رشته بدین.

درس های رشته دندانپزشکی:

در دندانپزشکی، بعد از دو سال که مباحث عمومی پزشکی رو بخونی کم کم وارد درس های محدود به دهان و سر و گردن میشی. از سال سوم دانشجویی هم وارد کارهای کلینیکی میشی بعدش  کم کم تمرکز میره روی دهان و دندان بیمارها. درس های دندانپزشکی تا حدودی آسان تر از درس های پزشکی و داروسازی هستن. اما در دندانپزشکی کار عملی بیشتری از دانشجوی میکشن و تعدا واحدهای عملی بیشتری داره.

سطح دشواری درس های رشته دندانپزشکی:

دوران تحصیل دانشجویی دندان از نظر درس و مطالب تئوری سر کلاس نسبتا از پزشکی و از داروسازی کمی راحتتره. سریعتر هم مدرک میگیری (یک تا یک و نیم سال زودتر از پزشکی دکتر میشی). دندانپزشکی عمومی هم مثل داروسازی ۶ ساله است. البته تفاوت سختی و آسونی درس ها انقدر هم زیاد نیست و اگه کمی درس های تئوری راحت تر یا کم حجم تر باشن، در عوض دانشجوهای رشته دندانپزشکی فشار جسمی و فیزیکی بیشتری روشون هست.

 اختلاف درآمد دندانپزشک عمومی و متخصص:

اختلاف درآمد دندانپزشک عمومی و دندانپزشک متخصص (حداقل در بیشتر تخصص های دندان) اینقدر هم زیاد نیست ولی در پزشکی اختلاف درآمد پزشک عمومی با پزشک متخصص (مخصوصا تخصص هایی مثل زنان یا تخصص های جرحی دار) معمولا خیلی بیشتره. شاید همین یکی از دلایلی باشه که الان پزشکان عمومی زیادی دنبال ادامه تحصیل در مقطع تخصص و فوق تخصص هستن.

متوسط درآمد یک دندانپزشک عمومی که مطب نداره و فقط در کلینیک کار میکنه الان بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان در ماه است و به طور متوسط حدود ۱۵ میلیو تومان. کسانی که مطب دارن به شرط اینکه بیمار به تعداد کافی داشته باشن میتونن بیشتر از این هم درآمد داشته باشن. حداکثر درآمد یک پزشک عمومی تازه کار هم تقریبا همین اندازه است اما در پزشکی اگر شما تخصص خوبی قبول بشین معمولا درامدتون بالاتر و در اکثر موارد بالاتر از دندانپزشک متخصص خواهد بود.

کار عملی دندانپزشک مهمتر از سواد تئوری:

در پزشکی مخصوصا دوره عمومی درس خوندن دوره دانشجویی و تسلط کافی به مباحث کتاب ها در کنار کار بالینی مهم تر از دندانپزشکی است. اما در دندانپزشکی کار عملی و مهارت دست که بلد باشین روی دندان انجام بدین از درس خوندن مهم تره. یعنی اگر خیلی مطالب علمی بلد باشید و مطالعه زیادی داشته باشد ولی در کار عملی و دستی ضعیف باشید دندانپزشک خوبی نخواهید شد. دندانپزشکی مثل پزشکی نیست که با نسخه نوشتن هم شاید بتونید درآمد داشته باشید، باید کار عملی انجام بدین.

تماس با خون و مرگ بیمار در رشته دندانپزشکی: 

بر خلاف پزشکی، یک دندانپزشک با مرگ و زندگی زیاد در تماس نیست. خطر جانی کمتر بیمارهای یک دندانپزشک رو تهدید میکنه تا بیماران یک پزشک. تا حدودی کار دندانپزشکی تمیزتر از پزشکی هست از نظر خون و دمل و زخم و سوختگی و … که پزشکی زیاد باهاش سر و کار داره. البته بعضی بیماری های دهان و دندان و تخصص های مثل جراحی فک و صورت همیشه با آلودگی های محیط دهان و خون در ارتباط هستن هر چند در پزشکی هم تخصصی مثل رادیولوژی خیلی لوکس و تمیزه و از این نظر مشکلی نداره. خیلی از تخصص ها و فوق تخصص های دیگه پزشکی هم که جراحی نمیکنن باز هم از این نظر کارشون تمیزه.

شیفت شب و کشیک اجباری رشته دندانپزشکی:

نه دوران دانشجویی و نه در حین کار دندانپزشکی شیفت شب و کشیک اجباری نداره مگه اینکه خودت بخوای! اما پزشکی شیفت شب و کشیک اجباری داره هم دوران تحصیل عمومی، هم رزیدنتی و هم در حین طرح و معمولا بعضی تخصص ها بعد از طرح هم شیفت شب و کشیک اجباری دارن. در پزشکی دوره دانشجویی مثلا ممکنه شیفت شب بوده باشی از شب تا صبح کشیک بودی و صبح هم گاهی وقتا باید برگردی خوابگاه یا خونه بشینی درس بخونی. ولی دندان و داروسازی شیفت شب اجباری در مقطع عمومی ندارن. بعد از دوره دانشجویی هم اگه دندانپزشک مطب بزنه و فقط در مطب خودش کار کنه هر ساعت بخواد یا هر روز یا روزهایی از هفته میتونه مطبش رو باز کنه و الزام نداره حتما فلان روزها و ساعت ها کار کنه در مطبش کار کنه. البته کسانی که در کلینیک یا جاهایی مثل تامین اجتماعی و درمانگاه دولتی کار میکنن موظفن ساعات خاصی از روز سر کار باشن. اما کسی که مطب شخصی داره ساعات کارش دست خودشه. اما سال های اول که طرح هست یا درمانگاه دولتی باید ساعات اداری کار کنه. اما در پزشکی شیفت شب و آنکال بودن رو همیشه داری و پرستاری هم همینجوره ممکنه یهو نصف شب به یک پزشک شیفت زنگ بزنن بگن پاشو سریع بیا مریض اورژانسی داری مخصوصا در مورد پزشک عمومی که دیگه تقریبا کمتر پزشکی عمومی میره مطب میزنهچون  برای پزشک عمومی مطب زدن در اکثر شهرها الان زیاد نمیصرفه الان (البته نه همه شهرها) چون تا پزشک متخصص هست مردم اول میرن پیش متخصص و فوق تخصص و کمتر میرن مطب عمومی. اگر هم برن پیش عمومی که البته خیلیا هنوز میرن، اول میرن پیش پزشکان عمومی با سابقه و معروف و کمتر سراغ مطب شخصی یک پزشک عمومی تازه کار میرن. به عنوان نمونه عینی میگم دوست م پزشکی عمومیه میگه نمیخوام مطب بزنم چون مطب الان اینجا درامد نداره تا دکتر فلانی و فلانی هست (دوتا پزشک عمومی معروف هستن این دو نفر) کسی پیش من نمیاد باید فعلا همون بیمارستان یا روستاها کار کنم. بیمارستان هم شیفت شب و آنکال و کشیک اجباری رو همیشه داره. البته پزشکی عمومی الان به جز بیمارستان، در درمانگاه، شبکه بهداشت، تامین اجتماعی، پزشکی قانونی و … هم پزشک عمومی میتونه کار کنه.

درآمد دانشجوی رشته دندانپزشکی:

دوره دانشجویی رشته دندانپزشکی هم در بعضی از کلینیک ها اگه مهارت پر کردن دندان رو خوب یاد گرفته باشه دانشجو میتونه غیرقانونی بره مشغول به کار بشه و با توجه به مقدار فعالیتش حدود ۲ تا ۶ میلیون تومن در ماه همون دوره دانشجویی درآمد داشته باشه. اما خب غیرقانونی هست و اگه مریض بره شکایت کنه بد میشه!!! البته میتونی دستیار دندانپزشک باشی دوره دانشجویی که این مشکلی نداره ولی معمولا پول کمتری گیرت میاد. خیلی از دستیارها الان اصلا دانشجوی دندانپزشکی نیستن. الان دندانپزشک هم زیاد شده و حتی همون غیرقانونی هم دیگه فرصت کار کردن واسه دانشجوهای دندانپزشکی سالهای اخر کمتر از گذشته هست. ضمن اینکه جریمه هایی برا کسی که دوره دانشجویی کار کنه در نظر گرفته شده پس به همین دو دلیلی که گفتم روی این مورد یعنی کار کردن دوره دانشجویی به عنوان دندانپزشک الان دیگه حساب باز نکنید و تمرکز بذارید روی درس ها و یادگیری مهارت های عملی دندانپزشکی. ویدئو کلیپ زیر رو از دانشجوی سال ششم رشته دندانپزشکی تهران ببینید، البته عمومیت نداره ولی مشت نمونه خروار هست:

پرستیژ کاری و تبدیل رشته دندانپزشکی به شاخه­ ای از پزشکی:

پرستیژ کاری داروساز در ایران معمولا کمتر از پزشک و دندانپزشک هست! متاسفانه بعضی ها داروسازی رو با داروفروشی یکی میدونن در حالیکه اینجور نیست. تا حدودی هم پرستیژ پزشک بعضا تو دید بعضی از مردم ایران بیشتر از دندانپزشک هست! هر چند هر دو دکتر هستن. ولی انگار تو دید بعضی ها پزشک دکترتر از دندانپزشکه! البته در بعضی کشورها پزشک و پرستار پرستیژ بالاتری دارن و اولویت مهاجرت دارن. تو این کشورها اصلا به دندانپزشک دکتر نمیگن، میگن دنتیست! سازمان جهانی پیش بینی کرده تا سال ۲۰۳۰ میلادی دندانپزشکی میشه یکی از تخصص های پزشکی و شاید دندانپزشک هم دیگه بشه پزشک متخصص.

دندانپزشکی، سخت ترین کار فیزیک بین چند رشته پرطرفدار تجربی :

دندانپزشک باید کار فیزیکی انجام بده و کمتر کار تشخیص و تجویز نسخه داره. پزشکی و داروسازی از این نظر ارجحیت دارن. اما اگه دندانپزشک بره تخصص بگیره مثلا رادیولوژی فک و صورت دیگه کارش فیزیکی و مکانیکی سخت نیست و کمتر از نظر جسمی اذیت میشه. تخصص رادیولوژی پزشکی هم همینطوره.

مشکلات جسمی و از کارافتادگی زودتر دندانپزشک:

کار دندانپزشکی امکان ابتلا به مشکلات اسکلتی مثل کمردرد و آرتروز گردن توش بیشتره مخصوصا اگه رعایت نکنی و نرمش و ورزش نکنی یا خیلی به خودت فشار بیاری ساعت های طولانی پشت سر هم کار کنی باید دیر یا زود منتظر این مشکلات جسمی باشی. خطر درد مفصلی و عضلانی از همون دوره دانشجویی دندانپزشک رو تهدید میکنه. سختی کار پزشکی حین تحصیل درس خوندن اولش بیشتره واقعا و درس ها حجمشون سنگینه و باید مطالعه داشته باشی اما دندانپزشکی حجم درسهاش کمتره و نسبتا راحتتره ولی در عوض سال های بالاتر فشار جسمی و کاری بیشتری در کلینیک به دانشجو میاد. تو دندانپزشکی وقت ترم ۵ شدی از اون به بعد باید بری کلینیک که اونجا از صبح مریض میاد تا عصر. صبح میری سر کار مثلا چهار ساعت مریض داری بعد یک ساعت استراحت داری دوباره دو سه ساعت عصر کلاس داری باید بری سر کلاس. این فشار بدنی فیزیکی میاره به دانشجوی دندانپزشکی. خیلی از دندانپزشک ها بعد از حدود ۱۰ سال تا ۲۰ سال گردن درد میگیرن! فشار بدنی داره. اما شاید یک پزشک یا داروساز بتونه راحت ۶۰ سال هم کار کنه اما دندانپزشک اینجوری نیست نمیتونی این همه سال با بازدهی خوب کار کنی بعد مدتی عضله و کمر و استخوان و مفصل و گردن و بعضی جاهات ممکنه درد بگیرن و بهشون فشار بیاد. بعد از حدود ۲۰ سال اکثر دندانپزشک­ها حجم کارشون رو میارن پایین. اما در کل حداقل تو دوره دانشجویی معمولا دندانپزشکی  زمان آزاد بیشتری نسبت به پزشکی داره.
این هم باید در نظر گرفته بشه که یک پزشک و هر پزشکی که قبلا بوده یا بعدا پزشک میشه شاید بتونه تا سال های آخر عمر دوران پیری خودش هم طبابت کنه و مثل کارمند دولت نیست که بگیم ۳۰ سال کار کرد بازنشست بشه و تعدادی از رقیب ها کم بشه و جا برا کار کردن بقیه بازتر بشه بلکه خیلی از پزشک ها تا دوران پیری هم کار میکنن یعنی خیلی روی بازنشست شدن رقبا و بازتر شدن جا و کم شدن رقبا تو پزشکی نمیشه حساب باز کرد و پزشکان متخصص و فوق تخصص معروف خیلی هاشون تا دوران پیری هم کار میکنن.

ایدز، هپاتیت و بیماری های واگیردار در دندانپزشکی:

هم پزشکی هم دندان و احتمالا ابتلا به بیماری های عفونی و واگیردار دارن و موقع کار باید احتیاط کرد. مثلا احتمال نیدل استیک شدن موقع کار هست باید حواست باشه. پرستاری و بعضی شغل های بیمارستانی دیگه هم همینطوره البته. ولی داروسازی اینجور نیست. اما پزشک بیشتر از دندانپزشک احتمال آلودگیش به این بیماری ها وجود داره هم در زمان تحصیل هم بعد از تحصیل در حین کار. تو دوره تحصیل مثلا اینترن (دانشجوی سال های آخر پزشکی) هستی و میگن این بیمار HIV یا هر بیماری واگیردار دیگه ای داره و الان فلان مشکل رو پیدا کرده فلان کار رو براش انجام بده اینجا حق نداری سرپیچی کنی و باید دستوری که دانشجو تخصص (رزیدنت) یا استادت میده در مورد اون با رعایت نکات ایمنی باید رعایت کنی. کلا باید مراقب تیغ و سرنگ بود. دوست خودم ۲ بار نیدل استیک شد تو همین دوره دانشجویی پزشکی! باید موقع ریکپ کردن سر سرنگ مراقب باشی که نره تو دستت. اینجور مواقع باید فوراً گزارش بدی میان نمونه خون پزشک و مریض رو هر دو میگیرن از نظر ایدز و هپاتیت … چک میکنن. باید مراقب بود کلا احتمال انتقال بیماری از مریض به پزشک یا دندانپزش وجود ولی اگه کسی رعایت کنه و مراقب باشه بعیده طوریش بشه. اما این رو هم در نظر داشته باش هر شغلی خطرات و مشکلات خودشو داره مثلا یک مهندس عمران پولدار شاید بره سر ساختمان آجر بیفته رو سرش ضربه مغزی بشه! خب باید کلاه ایمنی بزاره رعایت کنه. یک معلم ممکنه شاگرد پررویی بهش بخوره دعواشون بشه سر چیزی با مشت بکوبه تو دماغ معلم! خوب باید معلم با توجه به شخصیت هر دانش اموز بدونه چطور حرف بزنه باهاش چطور رفتار کنه که این مشکلات براش پیش نیاد! یه نفر شغلش رانندگیه ممکنه تصادف کنه آسیب ببینه خوب تا حد امکان باید رعایت کنه تو رانندگی. یه نفر شغل آزاد تجاری و بازاری داره ممکنه رکود بازار و اقتصاد باعث بشه ورشکست بشه خوب باید معقولانه ریسک کنه خوب بسنجه بازار رو ببینه وقتی داره رکود پیش میاد یا تغییر شغل بده یا یه کاری کنه بالاخره. پزشکی و دندان و پرستاری و… هم همینه خطر بیماری واگیردار، ایدز و … داره ولی باید مراقب باشه.

برخورد و اعتراص و شکایت بیماران دندانپزشکی:

همیشه همه بیمارهای یک دندان پزشک برخوردشون خوب نیست. پزشکی هم همینطوره. اوایل تیر ماه امسال یه شب تو بیمارستانی در اهواز یه پیرمرد فوت میکنه بعد همراه های مریض میان میبینن یه پزشک خانم (دانشجوی تخصص بیهوشی) بالا سر بیمارشون هست شروع میکنن به کتک زدن و درگیری با اون پزشک دختر! چشم چپ و صورت و کمر دختره کمی آسیب دیده بود. یارو ممکنه عصبانی باشه ناراحت باشه یا کلا آدم بد ذاتی باشه میاد میبینه یکددفعه باباش مرده یه پزشک هم بالاسرشه قاطی میکنه خون جلو چشماش رو میگیره نمیفهمه که الزاما که این پزشک مسئول مرگ باباش نبوده! ولی داروسازی اینجوری نیست و از این مشکلات به ندرت پیش میاد. در دندانپزشکی هم موارد مشابه وجود داره. گاهی دندنپزشی دندون بیمار رو خوب ترمیم و پر میکنه اما خودش بعدش رعایت نمیکنه مواد در میاد برمیگرده داد و بیداد کردن که خوب درستش نکردی پرش نکردی و میاد دعوا میکنه! مدتی هم نظام پزشکی اسپری و فلفل میداد به دکترها برای حفاظت از خودشون در صورتی که کسی حمله کرد بهشون توی مطب از خودشون دفاع کنن. یه دندانپزشک بود دزد حمله کرده بود به مطبش با چاقو خودش و منشیش رو تهدید کرده بود که هر چی پول تو دخل هست بریزید بیرون دکتر هم اسپری فلفل رو از تو کشور درآورده بود حواسش نبود جهت پاشیدن اسپری به کدوم سمته فشار داده بود اسپری پاشیده بود تو صورت خودش به جای صورت دزده! توی دندانپزشکی مثلا میبینی طرف دندانش گاهی عفونت کرده تا چند روز بعد جراحی دندون هفتم یا عقل ورم داره و درد داره میاد میگه دندونم رو خراب کردی و شاکی میشه! همه اینجور نیستن اما چنین بیمارانی هم وجود دارن، باید اینها رو در نظر داشت. هرچند این چیزا برا پزشکی هم هست و اعتراض بیمار به پزشک هم وجود داره. مثلا پزشک بوده بیمار تو بیمارستان زیردستش مرده مشکل از کم کاری پزشک هم نبوده واقعا نمیشده نجاتش بده تموم کرده اون وقت همراه های بیمار با پزشک درگیر لفظی و بعضا فیزیکی شدن یا تهدیدش کردن! این ها چیزهایی هست که آدم از الان بدونه خوبه ولی نه اینکه کسی عاشق پزشکی باشه صرفا واسه تهدید همراه های بیمار بیخیال پزشکی بشه! همه بیمارها که اینجوری نیستن خیلی ها هم قدرشنان و برای کار شما خیلی ارزش و احترام قائل هستن. اما به هر حال لازمه از الان بدونید که دندانپزشکی هم شغلی هست که اعتراض مریض توش کم نیست. گاهی هم واقعا مشکل از دندانپزشک نیست چون بعضی کارهای دندان معمولا همراه با درد یا ورم هست. مریض ها هم اخلاقهای مختلفی دارن یکی میره پیش بقیه میگه فلان دکتر دندانپزشک اونقد بی حسی بهم زد لثم سوراخ شد ولی دندونم سوراخ نشد! مثلا میخواد بگه بلد نیست امپول بی حسی بزنه اون وقت یکی دیگه میره میگه اونقد دندونم رو بی حسی زد که تا فردا صبح تمام فک و صورتم بی حس بود! یا میره میگه هر چی به دکتره گفتم دندونم قابل ترمیم هست نکشش گفت ترمیم نمیشه باید بکشم الکی کشیدش بلد نبود ترمیم کنه! اون وقت یکی دیگه میاد میگه هر چی به دکتره میگم دندونم رو بکش نمیکشه میگه حیفه قابل ترمیمه اقا چکار داری دندون خودمه! یا مثلا میگن از وقتی جرم گیری کردم دندونم لق شده نمیدونم دندونم تیز شده زبونمو میبره و … میگن دندونم درد نداشت الکی عصب کشی کرد نیاز نبود! خوب دکتر دندانپزشک درس اینو خونده میدونه باید عصب کشی بشه اما بیمار فک میکنه چون درد نداره نباید عصب کشی میکرد و الکی دکتر خواسته پول عصب کشی اضافی بگیره! حالا تو بیا براشون علمی توضیح بده خوب ممکنه باور نکنن اصلا یا متوجه نشن! یا میرن میگن دکتر فلانی واسه یک دندون الکی ۳ جلسه من رو آورد و برد تا هی ازم پول بگیره نمیدونه این دندون ممکنه عفونی باشه ممکنه واقعا چند جلسه لازم داشته باشه فکر میکنن برا پول گرفتن داری میبری و میاریشون! یا مثلا بعضیا برعکسش میرن میگن دکتر فلانی همش بیست دقیقه رو دندونم کار نکرد ۶۰۰ هزار تومن ازم پول گرفت چه خبره مگه؟!! یا مثلا میرن میگن آدم خیلی خشکی بود حتی جواب سلام مریض رو به زور میده! او وقت یکی دیگه میره میگه این دکتره خیلی لوسه زیادی با مریض هاش خنده و شوخی میکنه حواسش به کارش نیست زیاد! نمیدونه که دکتر اینقد تجربه داره که میتونه هم تمرکز کنه رو دندان بیمار هم حرف بزنه یا شوخی کنه! به هر حال ادم ها طرز فکر و انتظاراتشون و اخلاقشون فرق داره با هم هر کسی ممکنه چیزی بگه درباره کار یک دندانپزشک. باید اماده شنیدن اینجور حرفا پشت سرت باشی یا حتی بیان از اینجور اعتراض ها کنن مستقیم به خودت بگن. باید بتونی با انواع شخصیت ها کنار بیای به هر حال شغلی هست که با انواع آدم ها در همه سنین و انواع اخلاق ها سر و کار داره باید بتونی کنار بیای با این مساله. در کل علاوه بر دندانپزشک عمومی، بین متخصص های پزشکی هم متخصص زنان و زایمان، جراح عمومی و ارتوپدی بیشترین شکایت ازشون میشه. آمار شکایت از پزشکان عمومی هم بالاست چون تعدادشون زیاده البته.

بازارکار و آینده رشته دندانپزشکی:

در مورد بازارکار رشته دندانپزشکی هم مثل پزشکی و بقیه رشته ها شدیدا به سیاست های کلی دولت های بعدی و وزرای بهداشت بعدی بستگی داره. سیاست ها و برنامه های دولت در زمینه بهداشت و دهان روی آینده این شغل تاثیر زیادی اره.  مثلا وزیر بعدی نیاد اجازه بده کسانی که رشته کاردانی تکنسین پروتزهای دندانی یا لیسانس ساخت پروتزهای دندانی خوندن یه دوره براشون بزارن کارهای دندانپزشک رو انجام بدن بشن رقیب اصلی دندانپزشکها بعنوان چیزی مثل کمک دندانپزشک!!! مثل طرح کمک پرستار که خیلی اعتراض بچه های پرستاری رو به دنبال داشت. یا الان که زمزمه های احیای طرح بهداشتکاران دهان بعد از حدود ۳۰ سال دوباره ه گوش میخوره! طرحی که ۳۰ حدود سال پیش شکست خورد الان دوباره به فکر احیاش افتادن که به دنبالش اعتراض دندانپزشک ها رو این طرح هم زیاد شده الان. حالا بینم مسئولین بعدی وزارت بهداشت این طرح رو اجرا میکنن یا متوقف نمیکن کسی نمیدونه! اماجدای از این مسائل در طول حدود ۸ سال گذشته تعداد دانشکده های دندانپزشکی ایران از سالهای نه چندان دور که فقط  ۱۵ دانشکده در کل کشور بوده الان رسیده به نزدیک ۳۷ دانشکده دندانپزشکی دولتی و ۱۹ تا پردیس خودگردان و چند تا دانشگاه ازاد هم اضافه شده یعنی فقط در طول حدود ۸ سال اخیر تقریبا تعداد دانشکده های دندانپزشکی کشورمون سه تا چهار برابر شده! الان دانشگاه آزاد بروجرد، خوراسگان، آزاد تهران و تبریز و شیراز هم رشته دندانپزشکی دارن که البته رتبه های خوبی میخواد  و کسانی که این چند تا دانشگاه آزاد قبول میشن دندان میخونن خیلیشون دندانپزشک های خوبی هم میشن، اینکه دانشگاه آزاد هست دلیل نمیشه بچه هاش ضعیف باشن. هر سال هم تعدادی از ایرانی هایی که رفتن کشورهای دیگه رشته دندانپزشکی خوندن و مدرک گرفتن برمیگردن به ایران اینم بهشون اضافه میشه. نمیدونم ایا واقعا میشه گفت کسی که ۶ سال دیگه دندانپزشکی رو تموم تازه میکنه تازه وضعیت شغلیش خوب خواهد بود یا نه؟ دو سال هم که طرح داره  میشه ۸ سال دیگه. هر چند اگه واقعا کار بلد باشه و خوب بلد باشه کار کنه و صرفا فقط مدرک نگرفته باشه و زرنگ باشه میتونه بازم هم در صورتی ک دکتر خوب و کاربلدی باشه مشتری زیادی داشته باشه. تو کار دندان مشتری مداری خیلی مهمه. ولی در یک کلام بگم خطر اشباع شدن رشته دندانپزشکی تا چند سال دیگه وجود داره!

دندانپزشک در شهرهای کوچک یا بزرگ:

میشه به جرات گفت در شهرهای بزرگ مثل کلان شهر ها سخت میشه یک دندان پزشک جدید بدون سابقه کار پیدا کنه و مخصوصا بخواد مطب بزنه و مشتری داشته باشه! ولی در شهرهای کوچک وضعیت بهتره.

دندانپزشک خانم:

بعضی از مردم ترجیح میدن برن پیش دندانپزشک مرد تا اینکه برن پیش زن! اما مردم پیش پزشک زن هم کمتر میرن این رو به عینه میشه دید فقط دندانپزشک زن نیست پزشک زن هم همینطوره! پس از این لحاظ برای دختر بین پزشکی و دندانپزشکی اختلاف زیادی نیست که یه دختر به خاطر جنسیتش از یکی از این دو رشته منصرف باشه. البته من خودم سراغ دارم دندانپزشک زن که سابقه کار زیادی هم نداره توی شهر کوچک چقد درامد داره و مطبش شلوغ و نوبت هاش تا چند هفته پر هستن. صرفا این مورد نباید باعث دلسردی بشه. یک دندانپزشک زن که کار بلد باشه واقعا خیلی میتونه موفق باشه اصول مشتری مداری و ی سری چیزا ک مخصوص دندان هستن فقط رو خوب رعایت کنه که میگم چی ها هستن جلوتر چیزهایی مثل روابط عمومی بالا، مشتری مداری، فکر اقتصادی، مواد اولیه خوب، تمیزی و اهمیت به بهداشت وسایل و …. ولی در کل کسی فک کنه تا ۶ سال اینده صرفا اینکه دندانپزشک شده باشه و مدرک دندان داشته باشه میتونه درامد خوب کسب کنه نه اینجور نخواهد بود کسی موفقه ک کاربلد باشه واقعا تو رشته دندانپزشکی چون تعداد فارغ التحصیل هاش داره زیاد میشه. الان امسال فقط از دانشگاه های دولتی روزانه و تعهد خدمت و پردیس بین الملل حدود ۱۵۰۰ نفر پذیرش رشته دندانپزشکی عمومی داریم. چند تا دانشگاه آزاد هم هستن که اونا هم پذیرش دندانپزشکی دارن به این تعداد اضافه میشه. تعداد زیادی هم هستن هر سال میرن خارج دندانپزشکی میخونن و برمیگردن ایران بعد از اتمام تحصیل. شاید با توجه به شیفت شب داشتن و کشیک اجباری پشکی، حداقل از این نظر دندانپزشکی برای خانم ها بهتر از پزشکی باشه. البته مهم ترین فاکتور علاقه است اما خانم هایی که به فکر خانه داری در آینده و رسیدن به کارهای همسر و فرزند و خونه در کنار شغلشون هستن تا حدودی میشه گفت رشته دندانپزشکی از این نظر نسبت به پزشکی براشون بهتره و راحتتر میتونن به وظایف مادری و همسریشون در خونه هم برسن.

شهر محل کار دندانپزشک:

یکی از عوامل مهم در موفقیت کاری دندان پزشک محل کار کردنش هست. تقریبا نصف دندانپزشک های ایران در تهران هستن. واسه مطب زدن توی هر شهری باید امتیازت برسه به اون حد نصاب. اگه بری جاهایی دندانپزشکی کنی که دندانپزشک کم هست معمولا درآمدت بیشتره. الان استان های کرمانشاه، لرستان، اردبیل، سمنان، سیستان و بلوچستان و کهکیلویه و بویر احمد کمبود دندانپزشک دارن. خب اینجاها جا برای کار و درامد بالا بیشتره. اما شهرهایی مثل تبریز و تهران و مشهد و کرمان و اصفهان و همدان تا دلت بخواد دندانپزشک ریخته و کسی بخواد اینجور جاها اول کار شروع کنه مطب بزنه ممکنه اونقد مشتری نداشته باشه و صبر و تحمل میخواد! این شهرها از نظر  تعداد دندانپزشک دارن به حد اشباع میرسن. امسال هم دانشگاه علوم پزشکی همدان واسه کنکور ۹۶ ظرفیت پذیرش رشته دندانپزشکی روزاه اش رو تقریبا نصف کرد. بعد از این چند شهر، اهواز و ساری و رشت و شیراز و قم هم تعداد دندانپزشک­هاشون نسبتا زیاد شده (البته به اندازه چند شهر قبلی نیستن) اما خب از نظر اشباع کمی اوضاعشون بهتره. ولی بازم میگم جاهایی مثل کرمانشاه، لرستان، اردبیل، سمنان، سیستان و بلوچستان و کهکیلویه و بویر احمد اینها خیلی از مناطقشون کمبود دندانپزشک دارن و دندانپزشک مخصوصا اگه کاربلد باشه خیلی میتونه موفق اینجور شهرستان ها خیلی بازار کار خوبی داشته باشه. این اشباع شدن یا نشدن رو با توجه تعداد نسبت تعداد دندانپزشک عمومی به جمعیت اون منطقه دارم میگم مثلا شهرهای غربی لرستان شاید بشه گفت به ازاری هر ۹۰۰۰ نفر یک دندانپزشک وجود داره اما یک شهر کلان شهر بزرگ شاید به ازای هر ۱۰۰۰ نفر یک دندانپزشک وجود داره. الان در کل کشور میانگین به ازای حدود هر ۲۵۰۰ نفر یک دندانپزشک وجود داره. البته این مال دندانپزشک عمومی بود در مناطق مختلف، خود استان خوزستان از نظر تعداد دندانپزشک متخصص نسبت به جمعیتش کمبود داره هنوز. این که میشنوی میگن این تعداد دندانپزشک بیکار داریم کسانی هستن که معمولا حاضر نیستن برن توی مناطق محروم تر و استان هایی که نیاز شدید به دندانپزشک دارن کار کنن طرف بچه تهرانه از بدو تولد تهران بزرگ شده دانشجوی رشته دندانپزشکی دولتی یا ازاد تهران بوده و الان هم میخواد حتما تهران کار کنه! خوب شاید نشه، تهران پر از دندانپزشکه اصفهان پر از دندانپزشک عمومیه! طرف میخواد تا طرحش رو تموم کرد حتما توی لوکس ترین منطقه اهواز مثلا کیانپارس مطب بزنه خوب فوری شاید نشه باید امتیاز جمع کنی امتیازت به حد نصاب اهواز برسه بعد تازه امتیازت رسید باید ببینی مطب به صرفه هست و با این همه دندانپزشکی که اون اطراف هست آیا مشتری داری اون موقع یا نه. باید شرایط اون زمان رو بسنجی و سبک و سنگین کنی. درحالیکه مثلا توی ایذه یک دندانپزشک هست که حدود ۷ سال میشه فارغ التحصیل شده الان ماهانه از مطبش بین ۲۵ تا ۳۵ میلیون درآمد دارهو توی شهر نسبتا کوچکی مثل ایذه که فک کنم کمتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت داره جا واسه کار کردن بیشتر از شهرهای بزرگه. یا مثلا تو لرستان مطب بزن جا بهت نشون میدم مطب بزنی تا حداقل یک ماه بعدش همه نوبت هات پر هست مشتری بیاد باید بره برا ماه بعدی نوبت بگیره ازت. واسه همینه که میگم شهر و مکانی که توش کار میکنی خیلی رو درامدت تاثیر داره در کنار عوامل دیگه.

محل کار دندانپزشک مطب، کلینیک، درمانگاه:

درآمد کلی دندانپزشک بستگی به محل کارش توی اون شهر هم داره . مثلا دندانپزشکی که توی بخش دولتی کار میکنه طبق قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق میگیره. الان چند وقت پیش توی ارومیه نیاز به دندانپزشک توی درمانگاه دولتی داشتن گفتن ماهی ۱۰ میلیون تومن میدیم اما کسی نمیرفت کار کنه چون خودشون مطب داشتن و درامد بیشتری از مطبشون در میارن برا ماهی ۱۰ میلیون نمیرن درمانگاه دولتی کار کنن.  کسی هم که توی کلینیک های خصوصی کار میکنه معمولا درآمد بالاتری داره. توی کلینیک ها  اینجوریه که دندانپزشک یه حقوق ثابت درماه داره و علاوه بر اون حقوق به ازای هر بیماری که روی دندونش کار میکنه درصدی هم به عنوان حق العمل میگیره (مثلا ۶۰ به ۴۰ درصد یا ۷۰ به ۳۰ درصد طبق قرارداد). بعضی جاها اینجوریه. بستگی به توافق شما با مدیر کلینیک داره. اما دندانپزشکی که خودش مطب شخصی جداگانه داره بسته به مهارت و تخصصش، میزان فعالیتش و … درآمدش متفاوته. اما معمولا درآمد مطب بیشتر از کار توی بیمارستان و کلینیک های خصوصی هست. البته هزینه راه اندازی مطب هم بالاست خرید تجهیزات و اجاره مکان و … که میشه وام گرفت البته اگه طرف مطمئن هست کارش میگیره و مشتری داره و میتونه درآمد داشته باشه و قسط وام ها رو پس بده ارزش داره وام بگیره و مطب بزنه و یونیت بخره، وگرنه ممکنه مشتری نداشته باشه حتی نتونه قسط های وامش رو پس بده! شایدم طرف خودش پولداره از پول خودش تجهیزات میخره. هزینه موادش مثلا پودر امالگام کیلویی چند میلیون تومانه الان. البته در مقدار های کم و گرمی میخرن معمولا. هر چی مواد گرونتر باشه دستمزد بیشتری هم میگیرن. حقوق منشی و دستیار دندانپزشک و رهن و اجاره مطب و … هم هست که اونم نسبت به درامدش معمولا چندان چشم گیر نیست. در کل باید اون زمان بسنجید ببینید درامد و تعداد مشتری هاتون نسبت به کل هزینه های اولیه و هزینه های جاری بیشتره یا نه.

اگه دندانپزشک توی مطب یک فرد دیگه کار کنه حدود ۵۰ درصد هزینه پرداختی هر بیمار بهش میرسه و بیشتر بستگی به این داره که اونجا چن تا مریض داشته باشه. اگه مریض بیشتری داشته باشه درآمدش هم بیشتره.

اگه دندانپزشک خودش یونیت و مطب جداگانه یعنی مال خودش داشته باشه بستگی به توانایی و مهارت و ساعات کاریش و مکانی که توش کار میکنه از ۶ تا حدود ۴۰ میلیون تومن در ماه میتونه درآمد داشته باشه. شهر به شهر فرق میکنه و عوامل دیگه هم روی این درامد تاثیرگذار هست. بعضی دندانپزشک ها بعضی کارهای خاص رو انجام نمیدن. بعضی انجام میدن و مشتری بیشتری دارن و درامد بیشتر اگه خوب کار کنن. ممکنه کسی حتی کمتر از ۶ یا بیشتر از ۴۰ هم داشته باشه اما میانگین معمولا در این محدوده است. کسانی که کلینیک داره و چند دندانپزشک براشون کار میکنن میتونن از این هم بیشتر درامد داشته باشن. اما در نظر داشته باشید که درامد دندانپزشکی در بخش خصوصی چه مطب و چه کلینیک خیلی به وضعیت اقتصادی مردم و جامعه بستگی داره و ممکنه یه سال کم و یه سال زیاد بشه.

تاثیر مهم مهارت و سرعت عمل دندانپزشک بر درآمدش:

باز هم میگم درآمد دندانپزشک ها خیلی با هم فرق میکنه و عوامل مختلف روش تاثیر داره که به خود آدم بستگی داره باهاشون کنار بیاد یا نه. مهارت دندانپزشک خیلی مهمه. ببین مثلا یه دندانپزشک هست دندان سه کاناله رو بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه کامل کارشو انجام میده یعنی هر چهار مرحله پالیوتومی و پالیکتومی و تکمیل عصب کشی و ترمیم رو خیلی سریع انجام میده چون مهارت داره خوب یاد گرفته و دستش افتاده رو این کار دیگه بلده و سریع انجام میده اما یک دندانپزشک دیگه ممکنه کار عصب کشی یک دندان مولر رو  یک ساعت و نیم طول بده چون اونقدر که باید مهارت نداره و سریع نیست! خب دندانپزشک اولی که اینقد سریع با مهارت کار رو انجام میده شاید یک روز تنها در کلینیک ۳۰ تا ۴۰ بیمار رو ببینه! مشتری میرن ازش تعریف میکنن میگن کارش خوبه و سریعه بازم براش مشتری جدید میاد. بقیه روزها هم توی مطب شخصی خودش تعداد زیادی بیمار رو با هزینه بالاتر ببینه قطعا درآمد بالایی میتونه داشته باشه. ولی دومی که اینقد مهارت و سرعت عمل نداره نمیتونه تعداد زیادی مریض رو ویزیت کنه و درامد کمتری داره. پس مهارت داشتن تو کار دندان خیلی خیلی خیلی مهمه مخصوصا در سالهای اینده که تعداد دندانپزشک ها بیشتر میشه و وضعیت رقابتی تر میشه. بنابرین اگه میخوای بری دندان باید جوری دروس تئوری و مخصوصا مهم تر از اون عملی ها رو کار کنی و یاد بگیری که دندانپزشک ماهری از آب در بیای چون مثلا تا ۱۰ سال دیگه اگه فقط مدرک دندانپزشکی گرفته باشی اما مهارت و سرعت عمل کافی نداشته باشی از رقبای دندانپزشکت عقب میمونی چون فضا رقابتی تر شده اون موقع دندانپزشک بیشتر شده و معروف شدن و اگه وارد باشی برات مشتری جذب میشه نه صرفا مدرک دکتری دندانپزشکی داشته باشی. درحالیکه الان تو خیلی از مناطق محروم که تعداد دندانپزشک ها کم هست مردم میرن حتی پیش دندانپزشکی که شاید چندان کارش خوب نباشه تا چند هفته توی نوبت هستن یعنی تو این مناطق صرفا کسی دندانپزشک باشه کارش میگیره براش ولی تا ۱۰ سال دیگه دندانپزشک یقینا بیشتر میشه و فضا رقابتی تر میشه. پس کسی اون موقع موفق تر و   مشتری دار تر هست که کاربلدتر باشه و مهارت بیشتری داشته باشه.

– گاهی هم خود دندانپزشک نمیخواد اصلا خودشو اذیت کنه یا نمیخواد بهش فشار جسمی بیاد زیاد کار نمیکنه! مثلا مطب نداره فقط توی یک کلینیک کار میکنه روزی چند ساعت ماهانه شش هفت میلیون تومن میگیره و تفریحی کار میکنه و زیاد انگیزه ای برا پول دراوردن بیشتر نداره! یه دندانپزشک بود خیلی آدم باحالی بود کلا تو قید پول جمع کردن نبود زیاد مریض میرفت پیشش گاهی میگفت هر چقدر دوس داشتی پول بده. چند روز کار میکرد جمع میکرد میرفت برا خودش تفریح  و صفا. یادش بخیر رفت از اینجا. یه دندانپزشک دیگه میبینی شدید خودشو درگیر کار میکنه چند سال سختی میده به خودش کار کار کار حتی تا نزدیکای اخر شب تو مطب مشتری داره کار میکنه که پول زیادی جمع کنه و بعدش از دندانپزشکی بیاد بیرو بزنه تو کار ساخت و ساز، بساز بفروش، از ایران بره یا هر کاری ک برنامه داره با پولش انجام بده. کلا پولدار شدن دندانپزشک ها صرفا به خاطر کار دندانشون نیست بعضی ها فکر اقتصادی خوبی دارن پولشون رو جاهایی سرمایه گذاری میکنن که درامدزایی خوبی داشته باشه. اینا دیگه بستگی به خودت داره.

سایر عوامل موثر بر درآمد دندانپزشک:

علاوه بر اینها چیزای دیگه هم رو کسب درآمد و مشتری داشتن تاثیر داره برای دندانپزشک: راه اومدن با بیمه ها، خوش برخورد بودن، مطب شیک و تمیز، استفاده کردن از ابزار و مواد درجه ۱، خسیس بازی در نیاوردن، و علم این کار رو داشتن. تبلیغات هم موثره خیلی موثره. یه مورد مهم دیگه هم منشی خوب هست. منشی خیلی مهمه. منشی میتونه مشتری جذب کنه یا مشتری ها رو فراری بده. رعایت بهداشت وسایل مهمه استریل کردن چون امکان انتقال ایدز و هپاتیت و … از بیمار قبلی به بیمار جدید که ابزارها میره توی دهنش هست کافیه مشتری ها برن بگن فلان دندانپزشک بهداشت رعایت نمیکنن اون وقت خیلیا ریسک نمیکنن بیاد پیش اون دندانپزشک یه وقت ایدز و هپاتیت نگیرن اینجوری مشتری هاش کم میشه! در ضمن جدا از مشتری خود آدم هم باید وجدان کاریش رو داشته باشه مدیونیت داره بهداشت کار رو رعایت نکنه. یه سری کارهای معنوی چه اشکال داره چند وقت یک بار با موسسه خیریه ای قرارداد ببندی بچه های یتیم رو یک روز رایگان یا نصف قیمت دندون هاشون ویزیت کنی اینجورکارها هم برکت میده به زندگی و و رزق و روزی رو زیاد میکنه. حالا اگه کسی به اینجور کارها هم اعتقاد نداره حداقلش بین اون چند نفر شاید چهار تا مشتری پولی هم براش جور شد از اطرافیان همون بچه ها J و یه تبلیغی هم شد براش اصلا!!! (هر چند به نظرم نیت آدم پاک باشه و برای رضای خدا این کار رو بکنه، خدا هم بی جواب نمیزاره بمونه). یا یه چیز دیگه باید بزاری بیمار بی حس بشه بعد کارت رو شروع کنی. تو مصرف داروی بی­حسی هم نباید خسیس بازی درآورد تا مریض درد نکشه. من رفتم پیش فلان دندانپزشک یک بار تا امپول بی حسی رو زد سریع کارش رو شروع کرد یعنی چنان میزد تو ریشه دندونم که پوکیدم از شدت درد فقط به روی خودم نیاوردم! باید صبر کنی چند دقیقه بی حس بشه اما ایشون چون میخواست سریع بره یا مثلا مشتری بعدی بیاد نزاشت بی حس بشه فورا شروع کرد! خوب من اینو به یکی دیگه گفتم اونم تایید کرد با خودشم این کار رو کرده و دیگه تصمیم گرفتیم پیش این دندانپزشک نریم! خوب این عامل باعث پریدن مشتری میشه. ارتباط برقرار کردن با بیمار مهمه خیلی دکترها هستن حتی شاید کارشون اونقدرها هم خوب نیست اما خوش برخورد هستن حداقل بیمارهایی که اخلاق دکتر براشون مهمه خیلی جذب این دکترها میشن. دکتری که به حرف آدم گوش میده آدم بیشتر دوس داره بره پیشش تا دکتری که فقط میخواد زودتر از اتاقش بری بیرون و مریض بعدی بیاد تو!!!

– کسی میتونه موفق باشه که اولا کاربلد باشه خوب یاد بگیره کارهای دندانپزشکی رو و ثانیا حاضر باشه اوایل کار حداقل توی مناطقی که نیاز بیشتری ب دندانپزشک هست کار کنه و نخواد از اولین روز تو کلان شهر مطب بزنه حتما! باید اوایل با شرایط سخت تر و درامد کمتر راضی بشه کار کنه تا کم کم پیشرفت کنه.

تعداد دندان های پوسیده مردم ایران در سنین مختلف:

حقیقت اینه که وضعیت بهداشت دهان ودندان توی ایران داره بدتر میشه! یعنی روز به روز تعداد دندون های پوسیده مردم ایران بیشتر میشه و نیاز به دندانپزشک هم بیشتر میشه و قطعا تا چند سال آینده میشه پیش بینی کرد این وضعیت بد دهان و دندان در ایران ادامه پیدا میکنه. الان متاسفانه خیلی از جوان های ما سیگاری و قلیونی شدن، مصرف نوشیدنی های گاز دار و نوشابه ها، بالا رفتن میانگین سنی کشور و خیلی چیزای دیگه عامل افزایش پوسیدگی دندان بین مردم ما شدن. حدود ۸۰ درصد ایرانی های بالای ۶۰ سال دندان مصنوعی دارن و تقریبا همه دندون هاشون رو از دست دادن!!! حساب کن یعنی چند بار در عمرشون رفتن پیش دندانپزشک؟ متوسط آماری که اعلام کردن این هست که  هر ایرانی تا سن ۱۵ سالگی ۳ تا دندان خراب، تا ۳۵ سالگی ۹ دندون خراب و تا ۴۵ سالگی ۱۲ دندون خراب داره! شاید خیلی از ماها تا آخر عمرمون حتی یک بار هم به متخصص قلب، متخصص مغز و اعصاب، متخصص اطفال و … مراجعه نکنیم ولی اگه به سن ۴۵ سالگی برسیم میانگین ۱۲ تا دندون خراب داریم یعنی حساب کن تا اون سن چند بار باید بریم پیش دندانپزشک؟!؟ هرچند این صرفا ملاک برتری دندان نیست و در کل درآمد بازار کار و درآمد اکثر متخصص های پزشکی بیشتر از دندان هست  و تعرفه هاشون در بخش خصوصی بالاست. به هر حال پزشک متخصص هم مشتری های خودشو داره. یک جراح متخصص یا فوق تخصص یک عمل جراحی مغز انجام میده چند ساعت کلی پول گیرش میاد شاید درامد یک ماه یک دندانپزشک رو در یک روز بدست بیاره! علاوه بر این درسته بیماری های دهان و پوسیدگی دندان داره زیاد میشه ولی باید در نظر داشت که نرخ رشد جمعیت کشور و زاد و ولد نسبت به قبلا کم شده (هر یک نفر کمتر به دنیا بیاد ۳۲ تا دندان کمتر وارد این دنیا میشه! و تعداد فارغ الحصیل­ های رشته دندانپزشکی هم نرخ رشد بیشتری نسبت به قبل پیدا کرده. این عوامل منفی موثر بر بازار کار دندانپزشکی رو هم باید در نظر داشت.

وابستگی درآمد دندانپزشک به وضعیت مالی مردم منطقه:

اگه کسی ناراحتی قلبی داشته باشه بعیده به متخصص قلب مراجعه نکنه (با حداقلش پزشک عمومی)، اگه کسی یک دفعه چشماش تار بشه هیچی نبینه میره چشم پزشک و به همین ترتیب واسه سایر تخصص های پزشکی. ولی مورد هست زیاد هم هست که دندانشون درد میگیره نمیرن دکتر تا یه وقت نگه نیاز به عصب کشی و پر کردن داره ۳۰۰ هزار تومن ازشون بگیره! میزارن خوب دندانش خراب بشه با دردش که گاهی درد داره گاهی نداره سر میکنن تا اینقد خراب بشه که دیگه تنها راهش کشیدن کامل دندانه بشه و پول کمتری بدن! من سراغ دارم کسی که ۱۰ ماه تمام دندانش که هم سیاه شده هم در حین نخ دندان کشیدن تکه ای ازش شکسته و پریده رو نبرده پیش دندانپزشک چون پولشو نداشت! یعنی شاید هم پول داشت ولی میخواست صرف کارهای دیگه کنه نمیخواست پول بده دندانپزشک! یا یکی بود کار عصب کشی و پر کردن دندانش دو جلسه باید میبود جلسه اول رو انجام داده بود جلسه بعد رفته بود تا چند ماه بعد زنگ زده بود گفته بود میتونم الان واسه جلسه دوم بیام؟؟؟! اینجوریه واقعا درآمد دندانپزشک چون اکثرا وارد بخش خصوصی میشن و تعرفه های دندانپزشکی بالات تا حدودی بیشتر از پزشک به وضعیت اقتصادی و مالی مردم اون منطقه بستگی داره. باورت میشه یکی بود تو یه روستا از شهرستان های محروم کشور من از نزدیکانش شنیدم سنجاق داغ میکرد فرو میکرد تو دندانش که دردش از بین بره ولی حاضر نمیشد بره پیش دندانپزشک!!! حالا این آقا یکدفعه دل درد شدید و ادامه دار بگیره جز رفتن پیش پزشک راهی نداره. یا مثلا طرف وقتی وضع مالیش خوبه یه مقطع میره نگین میزاره واسه دندونش، ارتودنسی و کارای زیبایی میکنه، جرم گیری و بلیچینگ و … چیزهایی که شاید از نظر خودش ضرورتی ندارن و بدون اونها هم میشه به حیات مبارک ادامه بده! ولی وقتی وضع مالیش خراب میشه نه نگین میزاره، نه ارتودنسی، نه جرم گیری دندان، با همون دندون های زرد میسازه! یه چیزی هست مثل عمل زیبایی دماغ طرف وقتی پول نداره با همون دماغ فعلیش مجبور بسازه! یکی برام تعریف کرد گفت یه دندانپزشک بود مشتریش بودم همیشه میرفتم پیشش برا دندونام و هر وقت میرفتم واسه چند هفته بعد نوبت میداد بهم چون نوبت هاش پر بود همیشه. گفت تازگی ها رفتم پیشش مثلا واسه فرداش گفت بیا و زود بهم نوبت داد! به منشیش گفتم چطور شده اینقد زود نوبت دادید؟ گفت که آقا مردم پول ندارن نمیان دندون هاشون رو درست کنن مشتری کم شده دیگه زود نوبتت میشه! اینجوریه که دندانپزشکی در بخش خصوصی به وضعیت مالی مردم و رکود و رونق اقتصادی کشور هم تا حد زیادی بستگی داره.

ضرورت تخصص رشته دندانپزشکی بعد از عمومی:

بعضی از دندانپزشک های عمومی خودشون رو همه فن حریف میدونن و در بعضی کارهای کاملا تخصصی مثل ایمپلنت و ارتودنسی و … هم وارد میشن مثلا  تخصص ارتودنسی یا ایمپلنت نداره و دندانپزشک عمومیه ولی دوره بورد ۶ ماهه این ها رو میگذرونه و بدون اینکه تخصص گرفته باشه انواع کارهای تخصصی دندان رو انجام میده! خیلی وقت ها مشتری هم راضی هست اما گاهی ممکنه خراب کنه چون تخصص این زمینه رو نداره. واسه همینه بیشترین شکایت بین مشاغل درمانی شکایت از دندانپزشک ها هست هرچند بیشتر این شکایت ها به جایی نمیرسه و اخر سر هیچ اتفاقی برای دندانپزشک نمیفته! البته اگه کسی اشتباهی کنه یه چیزی هست به نام بیمه پزشکی که خسارتش رو در بعضی موارد میدن و پزشک یا دندانپزشک متضرر نمیشه زیاد. منظورم اینه خیلی از دندانپزشک های عمومی تخصص هم نمیگیرن ولی کار تخصص رو انجام میدن حالا یا خوب یا بد به هر حال انجام میدن! اما یک پزشک عمومی واسه انجام خیلی از کارهای تخصصی باید بره مدرک تخصص بگیره حتما و حداقل ۳ سال تا ۶ سال دوره تخصص بگذرونه مثلا پزشک عمومی نمیتونه جراحی قلب انجام بده، نمیتونه جراحی مغز انجام بده، نمیتونه جراحی بینی انجام بده (عمل دماغ) یا خیلی کارهای دیگه که مختص پزشک متخصص هستن نه پزشک عمومی. یعنی شاید بشه گفت فعلا در رشته دندانپزشکی به اندازه پزشکی گرفتن مدرک تخصص الزامی نیست!!! حداقل واسه بعضی تخصص های دندان. دلیل دیگش این هست که اختلاف درامد دندانپزشک عمومی و بعضی متخصص های رشته دندانپزشکی شاید به اندازه اختلاف درامد پزشک عمومی و متخصص اونقدها چشمگیر نباشه (بازم میگم در ۱۰۰ درصد موارد اینجور نیست همیشه). اما ممکنه این روند همینجور ادامه پیدا نکنه و با اگاه تر شدن اطلاعات اکثر مردم و زیاد شدن متخصص ها، ادامه تخصیل در مقطع تخصص رشته دندانپزشکی هم به اندازه پزشکی در چند سال آینده ضروری بشه.

تجهیزات و ابزار های مورد نیاز یک دندان پزشک:

همان طور که رشته دندان پزشکی رشته های مجزا از پزشکی است و زیر شاخه یا تخصصی از رشته  پزشکی نیست تجهیزات دندان پزشکی نیز از سایر تجهیزات پزشکی مجزا بوده و در دسته بندی ویژه ای بنام تجهیزات دندان پزشکی قرار می گیرند.

تجهیزات و مواد دندان پزشکی طی سال های اخیر پیشرفت چشمگیری کرده اند و روش های نوین برای کشیدن،ترمیمو سایر اقدامت یک دندان پزشک ابداع شدن است تولید،تعمیر،نگهداری،کنترل کیفی و کالیبراسیون تجهیزات دندان پزشکی در حیطه اختیارات دندان پزشک و دستیار دندان پزشکی نیست بلکه این افراد صرفا به عنوان اپراتور این وسایل هستند و موارد ذکر شده بر عهده مهندسین پزشکی می باشد از حمله تجهیزات دندان پزشکی می توان به:

-یونیت و صندلی

-ساکشن

-آمالگاماتور

-لایت کیور…..

اشاره کرد یک دندان پزشک باید برای کار بر روی دندان به ده ها دستگاه نیاز دارد تا بتواند به فعالیت ادامه دهند در طول تحصیل در مورد این تجهیزات دوره های کاملی گذرانده می شود.صفر تا صد کار با این تجهیزات آموزش داده می شود

روحیات و توانایی های فکری و جسمی لازم برای رشته دندانپزشکی:

رشته دندانپزشکی در کنار علم و سواد، کمی نیاز به جسارت و قدرت تصمیم گیری آنی هم داره. به هر حال کار عملی هست و صرفا نسخه نویسی نیست. پزشکی نزدیک ۲۷ رشته واسه تخصص داره (دوره رزیدنتی) که این تخصص ها هم بعضیشون چند تا فوق تخصص بعد از اتمام تخصص دارن. اما تعداد تخصص های دندانپزشکی کمتره.

– واسه بعضی تخصص های دندان مثل تخصص ترمیمی و پروتز و ارتودنسی ذوق و سلیقه هنری هم لازمه.

– واسه کارهایی مثل کشیدن دندون و جراحی کمی روحیه اگرسیو و تهاجی داشتن لازمه!

–  واسه تخصص اندو (درمان ریشه) بیشتر از هر چیزی صبر و حوصله لازمه.

طرح ریشه دندانپزشکی: 

در رشته دندانپزشکی هم مثل پزشکی باید طرح بگذرونی. واسه تخصص میشه اگه شهریه دوره تحصیل رو بدی نیازی به گذراندن طرح نداری الان دانشگاه آزاد دوره تخصصش اینجوریه. خیلی ها دوس دارن طرح نرن و معاف بشن چون حقوق دوره طرح کمتره و معمولا مجبورن تو مناطق محروم کشور کار کنن. در طول دوره طرح عمومی که حدود ۲ ساله، حق مطب زدن نداری اما میشه شیفت عصر بری پیش یه دندانپزشک یا کلینیک خصوصی کار کنی.

مجوز مطب دندانپزشکی:

بعد از طرح هم اگه امتیازت به حد نصاب امتیاز مطب در اون شهر رسیده باشه (مثلا کلانشهرها امتیاز ۳۶۰ میخوادف بعضی شهرستان ها ۱۲۰ میخواد و …) میتونی مطب بزنی که هم باید یک مکان اجاره یا رهن و اجاره کنی و هم یونیت بخری که البته وام میدن برای خرید یونیت و دستگاه های دندانپزشکی اما باید ببیی میتونی قسط های وام رو پس بدی و ایا اصلا به خودت اجازه وام گرفتن رو میدی یا نه. قیمت یونیت و سایر تجهیزات خیلی میتونه متغیر باشه مثلا بخوای خوبشو بخری حدود ۷۰ میلیون هست (کم و بیش این حدودها) اگه نو باشه و خوبش باشه. یونیت ۲۰ تومنی و پایین تر هم هست، یونیت قدیمی هم میشه پیدا کرد خرید که حتی ۶ تا ۷ میلیون تومنی اش هم هست اما قدیمی! میشه اول کار دست دوم خرید که ارزون تره و بعدا که کمی پول جمع شد گرونتر و بهترش رو بخری. بعضی ها هم تو مطبشون بیشتر از یک یونیت دارن. اینها جدای از هزینه اجاره یا رهن مطب هستن. بعضی ها وام میگیرن مطب میزنن بعضی ها هم مدتی توی کلینیک و درمانگاه ها کار میکنن خودشون پول جمع میکنن و مطب میزنن. بعضی هم که سرمایه شخصی دارن و زودتر میتونن مطب بزنن. اگه وام بگیری باید اول مطمئن باشی به اندازه کافی مشتری داری که درامدت در حدی باشه حداقلش بتونی قسط های وام رو پس بدی! ضمنا بازم میگم مطب زدن تو هر شهری یه امتیازی میخواد کسی که مناطق محروم تر کار کرده باشه امتیازش بالاتر میره و میتونه تو شهرهای بزرگتر بعد از مدتی مطب بزنه. اما آدم هست رشته دندانپزشکی شیراز خونده طرح هم تموم کرده حالا حاضر نیست بره شهرستان کار کنه و میخواد حتما شیراز کار کنه که تو شیراز برا یک صفر کیلومتر دندانپزشکی ممکنه سخت کار پیدا بشه یا مطب بخواد بزنه چون کلا شهرهای بزرگ واسه دندانپزشکی خیلی به حالت اشباع دارن نزدیک میشن. شهرستان های کوچک و مناطق محروم مخصوصا توی اون چند استانی که گفتم فعلا فرصت واسه دندانپزشک تازه کار بیشتره.

هزینه تاسیس مطب دندانپزشکی (قیمت ها مربوط به مرداد ماه ۱۳۹۶ هستند):

به فرض اینکه شما به اندازه کافی سابقه کار داشتید و امتیاز لازم واسه گرفتن مجوز تاسیس مطب در اون شهر رو کسب کردید و حالا میخواهید مطب یا کلینیک دندانپزشکی بزنید. اولا اگه بخواید کلینیک دندانپزشکی بزنید چون از هر وسیله و یونیت بیشتر از یکی نیاز دارید و جای بزرگتری هم میخواید قطعا هزینه بیشتری داره. اما اگه بخواید یک مطب کوچکتر فقط یا یک یونیت داشته باشید یه سری مخارج داره. اول باید یه مکان واسه مطب یا بخرید یا اجاره کنید. اجاره کردن واسه شروع کار به صرفه تر هست چون هزینه کمتری لازم داره. بعد یه سری تجهیزات و مواد واسه شروع کار لازم دارید. یه یونیت بخواید بخرید از حدود ۱۰ میلیونی هست تا بالای ۶۰ میلیون تومان. به هر حال جنس داریم تا جنس. جنس خوب گرونتره و ماندگاریش بیشتره کیفیتش بهتره. یه کمپرسور الان از ۱ میلیون تومانی هست تا نزدیک ۱۰ میلیونی. یه دستگاه اتوکلاو از ۷ میلیون هست تا نزدیک ۲۰ میلیون. اگه بخواهید دستگاه رادیوگرافی تو مطبتون داشته باشید بین ۷ تا ۱۲ میلیون هم اینجا باید هزینه کنید واسه خرید دستگاهش، اگه بخواید سنسورش رو هم بخرید حدود ۱۶ تومن هم پول اونه. شاید فک کنید حالا بعضی از اینا ضروری نیس میتونم نخرم اره درسته اگه واقعا پول ندارید میتونید نخرید ولی به این هم فکر کنید وقتی بیمار میاد پیش شما به عنوان دندانپزشک اگه تو مطبتون دستگاه رادیوگرافی نداشته باشید و بگید برو فلان جا فلان ادرس عکس بگیر بیار، خوب این تو این مسیر کلی دندانپزشک سر راهشه یا ممکنه بره پیش یه دندانپزشکی که کنار همون رادیوگرفی هست یا خودش رادیوگرافی داره. شما اگه دستگاه هات کامل باشه مریض معطل نمیشه همون موقع ازش عکس میگیری میتونی بعدش شروع کنی، اصلا طرف وقتی ببینه شما دستگاه هات کاملتره بیشتر روت حساب میکنه. فسفرپلیت بخواهید بخرید الان نزدیک ۳۰ میلیون تومن قیمتشه، آمالگاماتور از ۶۰۰ هزارتومنی هست تا ۳ میلیون تومنی، دستگاه ساکشن از ۷۰۰ هزار تومنیش هست تا ۷ میلیون تومنی، روتاری ۲ تا ۳ میلیون، میکروموتور جراحی ایمپلنت ۵ تا ۱۰ میلیون، تابوره یا همون صندلی که دندانپزشک میشینه روش زیر ۶۰۰ هزار تومن هستن، کابینت و روتور  زیر ۱ میلیون، دستگاه آب مقطرگیری حدود ۱ میلیون، تاریکخانه از ۱۰۰ هزار تومانی هست تا ۱ میلیونی، لایت کیور از ۵۰۰ هزاری هست تا ۱ و نیم میلیونی، دوربین های داخل دهانی بین ۱ تا ۳ تومن، سنسور بین ۱۰ تا ۱۷ میلیون تومان، اولتراسونیک از چندصدهزار تومنی هست تا ۳ میلیون تومنی، اپکس فایندر بین ۲ تا ۳ تومن، پیزواسکیر از ۷۰۰ هزار تا یک و نیم میلیون، یه دستگاه Handray بین ۷ تا ۹ میلیون، دستگاه بلیچینگ بین ۱ونیم تا ۳ میلیون هست.

قیمت مواد هم خیلی متغیر هست و زود به زود بالا پایین میشه الان مثلا هر کیلو پودر امالگام بین ۲٫۵ تا ۳ میلیون تومان قیمتش هست. البته بسته ها کوچک هستن مثلا ۵۰ گرمی ۱۰۰ گرمی ۲۵۰ گرمی اینجوری یا به صورت واحدی میخرن دو واحدی سه واحدی. یا مثلا ماده پرکننده کانال ریشه هست یه سرنگش ۳ گرمیش ۲۵۰ هزار تومان قیمتشه. سرنگ آمالگام هست ۵ گرم ازش ۳۵۰ هزار تومن قیمتشه. بله هست ۳۰ هزار تومنیش هم شاید پیدا بشه ولی وقتی شما ماده بد استفاده میکنه یارو فردا برمیگرده از جا کنده شده میاد شاکی میشه خودبخود برات تبلیغ منفی میشه مشتری هاتو از دست میدی درامدت کم میشه. یا مثلا همون ماده روکش موقت یه دونه کارتریج ۵۰ میلی لیتری ازش نزدیک ۳۰۰ هزار تومان قیمتشه. کیت بلیچینگ خوب هست واسه دو تا بیمار بیشتر نمیشه ازش استفاده کرد الان ۵۶۰ هزار تومان قیمتشه. مواد بد هم بخوای استفاده کنی کیفیت نداره مشتری هاتو کم کم از دست میدی.

بنابرین هزینه تاسیس و راه اندازی یک مطب دندانپزشکی میتونه از صد میلیون و خورده ای تا چند صد میلیون تومان متغیر باشه.

خودتون مقایسه کنید با پزشکی، هزینه های خرید و تعمیرات و نگهداری تجهیزات دندانپزشکی و هزینه مواد دندونپزشکی واقعا بالاست اگه کسی مطب بزنه و مشتری نداشته باشه مجبور میشه مطبش رو جمع کنه. برعکس پزشکی که تو خیلی از تخصص ها چون پزشک متخصص هزینه خیلی زیادی نکرده برا مطبش و مواد و دستگاه های انچنانی نخریده و صرفا فعلا بیشتر درامدش از کار تشخیص و نسخه نوشتن هست اگه تا مدتها هم مشتری زیادی نداشته باشه خیلی ضرر نکرده و راحتتر میتونه مطبشو نگه داره. تاکید میکنم بعضی تخصص ها نه همه تخصص های پزشکی چون بعضی تخصص های پزشکی هم نیاز به خریدن یه سری وسایل و تجهیزات اولیه داره اما دندانپزشکی چه عمومی و چه تخصص حتما باید تجهیزات و هزیه اولیه برا تاسیس مطب رو داشته باشید. این هم یکی دیگه از مزیت های پزشکی نسبت به دندانپزشکی هست برای کسانی که میخوان حتما مطب شخصی داشته باشن.

جمع بندی توضیحات رشته دندانپزشکی:

اگه بین رشته پزشکی و رشته دندانپزشکی شک دارید کدوم رو انتخاب کنید، دندانپزشکی رو انتخاب کنید در صورتی که میخواهید یک تا یک و نیم سال زودتر درستون در مقطع دکتری عمومی تموم بشه، در صورتی که می خواهید درس های دوره دانشجوییتون از نظر تئوری کمی سبکتر باشه ولی درس های عملی بیشتری داشته باشید، اگه مطمئن نیستید تخصص می گیرید و احتمال میدین بعد از تموم شدن دوره دکتری عمومی میخواهید فقط کار کنید و دنبال ادامه تحصیلی نیستید از این نظر داروسازی و تا حدودی دندانپزشکی برای شما نسبت به پزشکی اولویت داره، اگه به کار عملی بیشتر از صرفا نسخه نویسی علاقه دارید دندانپزشکی براتون مناسب تره تا پزشکی و داروسازی، اگه حوصله کشیک اجباری و شیفت شب بیمارستان رو ندارید داروسازی و دندانپزشکی براتون مناسب تر از پزشکیه، اگه تحمل استرس و احتمال مرگ بیمار رو ندارید داروسازی از این نظر بسیار رشته مناسب تری هست و بعد از اون دندانپزشکی و درآخر پزشکی چون استرس مرگ بیماری در پزشکی عمومی و بعضی تخصص ها بیشتره، اگه صد در صد میخواهید دوره دانشجویی کار کنید و از علم و درسی که خوندید پول در بیارید داروسازی بهتره چون بدون دغدغه و قانونی میتونید کار کنید در داروخانه ها، دندانپزشکی کار دوره دانشجوییش حتی اگه گیر بیاد غیرقانونیه و ممکنه دانشگاه شما رو جریمه کنه مثلا مدتی از تحصیل محرومتون کنه بستگی داره بار چندم باشه، و در پزشکی دوره دانشجویی عمومی اصلا رو کار کردن به عنوان پزشکی حساب باز نکنید، اگه صرفا شان اجتماعی و اینکه بهتون بگن دکتر مهمه براتون که البته این اگه تنها ملاک انتخاب باشه به نظرم ملاک خوبی نیست اما از این نظر پزشکی و دندانپزشکی رو اکثر مردم بیشتر به عنوان دکتر میشناسن تا داروساز، هرچند دروس داروسازی خیلی سنگینه و اون ها هم دکتر هستن اما بعضی ها داروساز و داروفروش رو یکی میدونن، اگه تحمل کمردرد و آرتروز و فشار جسمی رو ندارید کار داروسازی و پزشکی از این نظر نسبت به دندانپزشکی اولویت دارن چون دندان همیشه باید در حال کار عملی و کار کشیدن از بدنتون در محیط حساس و میلی متری دهان و دندان باشید، اما پزشکی و داروسازی همیشه اینجور نیست مخصوصا دکتر عمومی باشید جراحی و کار جسمی سختی مثل دندانپزشکی ندارید، اگه میخواهید تا اخر عمرتون کار کنید این امکان در رشته دندانپزشکی کمتر وجود داره و هر دندانپزشکی نمیتونه تا سنین پیری همه کاری رو دندان انجام بده اما پزشکی و داروسازی تقریبا این امکان وجود داره چون فشار جسمی کمتری معمولا روی داروساز و پزشک هست مخصوصا اگه مطب یا داروخانه شخصی داشته باشن، اگه از ایدز و هپاتیت و بیماری های واگیردار ترس دارید داروسازی بسیار امنیت و سلامت بیشتری از این نظر داره نسبت به دندانپزشکی و مخصوصا نسبت به پزشکی، هر چند در پزشکی و دندانپزشکی هم اگه مراقب باشید و احتیاط کنید جای نگرانی زیادی نیست، اگه تمیز بودن محیط کاری و سر و کار نداشتن با خون و زخم براتون خیلی مهمه داروسازی از این نظر نسبت به پزشکی و دندانپزشکی اولویت داره، البته همه اینهایی که میگم بیشتر در مقطع دکتری عمومی هست و در تخصص بسته به تخصصی که انتخاب می کنید شرایط ممکنه خیلی فرق کنه، احتمال اعتراض و برخوردهای بد و شکایت مریض تو دندانپزشکی و پزشکی بیشتر از داروسازی هست ولی اگه دنبال درآمدهای خیلی بالا هستید و میخواهید در آینده دکتری باشید که درآمدهای خیلی بالا داشته باشید رشته دندانپزشکی از این نظر محدودیت بیشتری داره ولی در پزشکی اگه متخصص یا فوق تخصص باشید مثلا جراح معروفی بشین رسیده به درآمدهای خیلی بالا امکانش بیشتره. در آخر هم بگم اگه میخواهید حتما شخصی و مستقل کار کنید و مطب داشته باشید هزینه تاسیس مطب دندانپزشکی حتی دندانپزشکی عمومی بیشتر از هزینه های لازم واسه تاسیس مطب در اکثر تخصص های پزشکیه. در واقع دندانپزشکی واسه مطب زدن سرمایه بیشتری لازمه داره.

منابع:

-بیوته

-مشاور۱۰۰

-محصل ایرانی

-دانشگاه علوم پزشکی تهران

-پزشکان بدون مرز

-مسیر ایرانیدسته بندی : تازه ها ی سایت , تجهیزات دندان پزشکی , دانشنامه پزشکی
ارسال دیدگاه

تبلیغات