رباتی که به عنوان بیمار زیر دست دانشجویان دندان‌پزشکی می‌نشیند-رباتیک پزشکی-ربات کمک پزشک
» آشنایی با تجهیزات پزشکی » رباتی که به عنوان بیمار زیر دست دانشجویان دندان‌پزشکی می‌نشیند

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۳/۲۶ - ۱۷:۴۹

رباتی که به عنوان بیمار زیر دست دانشجویان دندان‌پزشکی می‌نشیند

رباتی که به عنوان بیمار زیر دست دانشجویان دندان‌پزشکی می‌نشیند   به گزارش تیم خبری دانشجویان مهندسی پزشکی در دانشگاه توکیو از آخرین بیمار دندانپزشکی رباتیک خود رونمایی کرده است. این دانشگاه با همکاری شرکت رباتیک Tmsuk موفق به ساخت رباتی واقعی شده که با هدف شبیه سازی بیماران و پاسخ‌های انان طراحی شده است. این […]

رباتی که به عنوان بیمار زیر دست دانشجویان دندان‌پزشکی می‌نشیند

 

به گزارش تیم خبری دانشجویان مهندسی پزشکی در دانشگاه توکیو از آخرین بیمار دندانپزشکی رباتیک خود رونمایی کرده است. این دانشگاه با همکاری شرکت رباتیک Tmsuk موفق به ساخت رباتی واقعی شده که با هدف شبیه سازی بیماران و پاسخ‌های انان طراحی شده است.

این ربات که Hanako 2 نام دارد، به دانشجویان اجازه می‌دهد احساسی نظیر کار کردن بروی بیمار واقعی را تجربه کنند. گفته می‌شود که این ربات از نمونهٔ قبلی خود که در مارس ۲۰۱۰ رونمایی شد، کاربردی‌تر و کاربرپسند‌تر است؛ به طوری‌که پوست سیلیکونی و پوشش دهان، جایگزین پوستی از جنس PVC در مدل قبل شده و علاوه بر احساسی واقعی، از ورود آب به داخل دستگاه نیز جلوگیری می‌کند.

پروفسور کوتارو ماکی از دانشگاه توکیو می‌گوید: اگر چهرهٔ یک ربات واقعی نباشد، از نظر روانی بر روی کاربر تاثیرگذار نخواهد بود. احساس واقعی پزشکان و دانشجویان در حضور بیمار، حقیقتا عامل بزرگی است.

ربات حاضر طوری طراحی شده است که بتواند حرکات طبیعی و نرمی درست مانند یک بیمار واقعی داشته باشد: پلک می‌زند، چشمانش را می‌چرخاند، سرش را تکان می‌دهد، سرفه می‌کند، زبانش را حرکت می‌دهد و حتی هنگامی که مجبور است به مدت طولانی دهانش را باز نگه دارد، خسته می‌شود! جالب‌تر اینکه این ربات قادر به ایجاد رفلکس گگ بوده که رفلکسی شایع در طی اعمال دندانپزشکی است.
مهندسین ژاپنی همچنین از تکنولوژزی تشخیص صدا بهره جسته‌اند تا توانایی مکالمه را تسهیل کنند. این ربات می‌تواند با درمانگر خود، حرف بزند و احساس‌ خود حین درمان‌های دندان‌پزشکی رذا به وی منتقل کند.

منبع: gizmag.com

 

گالری تصاویردسته بندی : آشنایی با تجهیزات پزشکی , تازه ها ی سایت , تازه های مهندسی پزشکی , تجهیزات دندان پزشکی , ربات های پزشکی , مطالب برگزیده
دیدگاه کاربران کل نظرات :1
  • برهان

    تاریخ : ۲۷ - خرداد - ۱۳۹۶

    تو کشور ما از این ربات زیاد?????


    پاسخ

ارسال دیدگاه

تبلیغات