اولین اسکنر پزشکی با قابلیت تصویر برداری از تمام بدن انسان با بکبار تصویر برداری | مپسا|مجله اینترنتی مهندسی پزشکی و سلامت
» پزشکی هسته ای » اولین اسکنر پزشکی با قابلیت تصویر برداری از تمام بدن انسان با بکبار تصویر برداری

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۲۷ - ۱۰:۲۵

اولین اسکنر پزشکی با قابلیت تصویر برداری از تمام بدن انسان با بکبار تصویر برداری

اولین اسکنر تصویربرداری پزشکی جهان که میتواند یک تصویر 3 بعدی از تمام بدن انسان را با یکبار تصویر برداری ثبت کند، اولین اسکنهایش را تولید کرده است.

اولین اسکنر تصویربرداری پزشکی جهان که میتواند یک تصویر ۳ بعدی از تمام بدن انسان را با یکبار تصویر برداری ثبت کند، اولین اسکنهایش را تولید کرده است.

دانشمندانی از دانشگاه UC Davis  دکتر سیمون چری و رمزی بداوی، سیستم ابداعی این دو پزشک ترکیبی از توموگرافی نشر پوزیترون (PET) و توموگرافی کامپیوتری اشعه ایکس (CT) است .که می تواند کل بدن را در یک زمان تصویربرداری کند. از آنجایی که دستگاه دوربرد را بسیار موثرتر از سایر اسکنرها می گیرد، می تواند تصویر را در یک ثانیه تولید کند و در طول زمان فیلم هایی تولید می کند که می توانند در صورت حرکت در اطراف بدن، مواد مخدر را به طور خاص برچسب گذاری کنند.

توسعه دهندگان انتظار دارند که این فناوری،  در برنامه هایی بی شماری  از جمله بهبود تشخیص ،ردیابی پیشرفت بیماری تا تحقیق در مورد داروهای جدید داشته باشد.

 

اولین تصاویر از اسکن انسان با استفاده از دستگاه جدید در جلسه آینده جامعه رادیولوژی آمریکای شمالی که در نوامبر ۲۴ در شیکاگو شروع شد به نمایش در آمده است. این اسکنر در همکاری با (United Imaging Healthcare (UIHواقع در شانگهای چین ساخته شده است که سیستم را براساس آخرین پلتفرم فناوری خود ساخته و در نهایت دستگاه هایی را برای بازار مراقبت های بهداشتی وسیع تر تولید می کند.

 

دکتر رمزی بداوی : “در حالی که تصور می کردم تصاویر بسیار شبیه هم و بی ارزش است. ولی در نهایت بعد از تکمیل شدن سیستم نمی توانید جزئیاتی که در اولین اسکن  مشاهده می شود را باور کنید

 

دکتر سیمون چری :” استاد برجسته در دانشگاه UC Davis و عضو دپارتمان مهندسی پزشکی. “در حالی که هنوز تجزیه و تحلیل دقیقی انجام نشده است، من فکر می کنم ما تمام چیزی را که قول داده بودیم اکنون ارائه کردیم.

 

دکتر بداوی، رئیس واحد پزشکی هسته ای در UC Davis Health و معاون تحقیقات در بخش رادیولوژی، می گوید:که او هنگام دیدن اولین تصاویر که در همکاری با UIH و گروه پزشکی هسته ای در بیمارستان Zhongshan  در شانگهای به دست آمده، دلگرم کننده بود.

وی گفت: “سطح جزئیات شگفت انگیز بود، به ویژه هنگامی که ما روش بازسازی را کمی بیشتر بهینه کردیم.” “ما می توانیم ویژگی هایی را مشاهده کنیم که فقط روی اسکن های معمولی PET مشاهده می کنید. و توالی پویا نشان دادن رادیوتراپی در اطراف بدن برای نمایش سه بعدی باعث آسیب جدی به پوست می شد. هیچ وسیله دیگری وجود ندارد که بتواند اطلاعاتی مانند این سیستم را در انسان به دست بیاورد، بنابراین این واقعا مثل یک کتاب  رمان(تصورات خیالی پزشکان در گذشته برای دریافت اطلاعات بیشتر از بدن)  است. “

بداوی و چری ابتدا ایده هایی از یک اسکنر تمام بدن را ۱۳ سال پیش در سال ۲۰۱۱ با کمک مالی ۱،۵ میلیون دلاری از موسسه ملی سرطان شروع کردند که به آنها اجازه داد تا یک کنسرسیوم گسترده در زمینه محققان و همکاران دیگر ایجاد کنند. در سال ۲۰۱۵ با کمک مالی ۱۵.۵ میلیون دلاری از NIH، این بودجه به آنها اجازه داد تا با یک شریک تجاری همکاری کنند و اولین اسکنر ساخته شود.

 

چری می گوید او انتظار دارد که این اسکنر تأثیر عمیقی بر تحقیقات بالینی و مراقبت از بیمار داشته باشد، زیرا این دستگاه از اسکن های پت و تست  های تشخیصی کیفیت بسیار بالاتر از آنچه تا کنون امکان پذیر بوده است دارد.همچنین اسکن هایی این دستگاه تا ۴۰ برابر سریعتر از اسکن های PET است.  اسکن تشخیصی از کل بدن را به عنوان مثال 20-30 ثانیه تولید می کند.

 

به همین ترتیب، می تواند با دوز تابش تا ۴۰ بار کمتر از یک اسکن پت فعلی اسکن کند، راه های جدیدی را برای تحقیق باز کند و امکان انجام بسیاری از مطالعات تکراری در فرد را داشته باشد یا به طور چشمگیری باعث کاهش دوز در مطالعات کودکان شود، دوز تابش در تصویر برداری پزشکی بیار مهم است.
“تقارن بین  کیفیت تصویر،زمان تصویر برداری و دوز تابش تزریقی برای برنامه های مختلف متفاوت و مهم است، اما در همه موارد، ما می توانیم بهتر، سریعتر یا با دوز کم تابش یا برخی ترکیبات از آنها اسکن کنیم.”

برای اولین بار، یک اسکنر تصویربرداری قادر خواهد بود به طور همزمان بررسی کند که در تمام اندام ها و بافت های بدن چه اتفاق می افتد. به عنوان مثال، اسکنر می تواند مقدار کمی جریان خون را اندازه گیری کند و یا اینکه چگونه گلوکز در بدن در حال مصرف است. محققان با استفاده از اسکنر برای مطالعه سرطان هایی که در بیش از یک محل تومور وجود دارد همچنین می تواند التهاب، عفونت، اختلالات ایمنی شناختی یا متابولیکی و بسیاری بیماری های دیگر که در حال گسترش هستند،پیش بینی می شود.

UC Davis با همکاری UIH همکاری می کند تا اولین سیستم را در مرکز تصویربرداری EXPLORER Imaging Centre در فضای اجاره شده در ساکرامنتو بسازد و محققان امیدوارند تا در اوایل ژوئن 2019 پروژه های پژوهشی و بیماران تصویربرداری را با استفاده از EXPLORER آغاز کنند. همچنین تیم UC Davis نزدیک به همکاری با Hongcheng Shi، مدیر پزشکی هسته ای در بیمارستان Zhongshan در شانگهای برای ادامه و گسترش محدوده مطالعات اولیه انسان در اسکنر کار می کند.

 

چری گفت: “من فکر نمی کنم در کمترین زمان این دستگان در سراسر جهان قابل دسترسی باشد.” “اما این بستگی به نشان دادن مزایای سیستم،برای هردو کاربرد بالینی و تحقیقاتی است در حال حاضر، تمرکز ما تبدیل به برنامه ریزی مطالعاتی است که نشان دهیم مزایای دستگاه برای بیماران و کمک دستگاه با افزایش دانش ما از بدن انسان است.

منبع:داتشکده مهندسی پزشکی یوسی دیویس
ترجمه و تدوین:پژمان نجف اوغلیدسته بندی : پزشکی هسته ای , تازه ها ی سایت , تازه های مهندسی پزشکی , تصویر برداری پزشکی , مطالب برگزیده
ارسال دیدگاه

تبلیغات